کد خبر: 1099321 A

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: به دلیل خشکسالی، کشت‌های بهاره شامل پیازو گوجه فرنگی، سیب زمینی، چغندر قند کاهش یافت.

به گزارش ایلنا، محمدجواد تشکری گفت: به دلیل خشکسالی، کشت‌های بهاره شامل پیاز و گوجه فرنگی، سیب زمینی، چغندر قند کاهش یافت.

تشکری سطح ابلاغی کشت بهاره برای استان را ۲۲ هزارو ۴۷۷ هکتار عنوان کردو افزود: تا کنون ۲۰ هزارو ۹۰۰ هکتار زیر کشت رفته و پیش بینی می‌شود در کشت دوم نیز هزار هکتار زیر کشت ذرت علوفه‌ای قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه سال گذشته در مجموع ۲۷ هزارو ۳۰۰ هکتار زیر کشت بهاره رفته بود گفت: این در حالی است که به سبب خشکسالی این سطح ۵ هزار هکتار کاهش یافت.

به گفته تشکری سطح زیر کشت پیاز هزارو ۴۰۰ هکتار، گوجه فرنگی هزارو ۳۰۰ هکتار و چغندر قند دو هزارو ۷۰۰ هکتار در مقایسه با پارسال کاهش یافته است، اما سطح زیر کشت پنبه ۵۰۰ هکتار افزایش یافته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان در ادامه بابیان اینکه ۳۵ هزار هکتار از اراضی دیم و نیمه آبی گندم و جو به دلیل خشک‌سالی، رها شده است، افزود: زمانی که اراضی رها می‌شوند احتمال شیوع بیماری و آفت نباتات هم وجود دارد.

وی گفت: با توجه به شرایط موجود، برای مبارزه با خشکسالی، اعتبار لازم را برای تسهیلات و غرامت بیمه‌ای تأمین کرده‌ایم و به کشاورزانی هم که مزارعشان را بیمه نکرده‌اند خسارت پرداخت می‌شود.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

انتهای پیام/
خراسان شمالی سیب زمینی قند گوجه فرنگی سازمان جهادکشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر