کد خبر: 1096127 A

فرماندار نیشابور:

فرماندار نیشابور گفت: میزان برداشت آب از دشت نیشابور سالیانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب از حجم ورودی به آن بیشتر است که این میزان برداشت در پهنه ای کمتر از ۶ هزار هکتار بسیار نگران کننده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا قامتی در همایش آموزشی‌ و علمی و امضای تفاهمنامه نجات یاران آب در نیشابور افزود: بخشی از مشکلات ایجاد شده در این بخش ناشی از مدیریت ناصحیح بوده است به عنوان مثال در دهه ۸۰ طرح های طوبی که در استانداری مطرح شد غیر عقلانی بود و مناسب با شرایط اقلیمی استان نبود و هرچه کارشناسان فریاد زدند راه به جایی نبرد. 

وی با بیان اینکه ویلاهای حاشیه مشهد و نیشابور که امروز معضل شده اند اظهار داشت: وقتی فرهنگ مردم ایجاب می کند در یک محیط آرام  زندگی کنند و در طرح های تفصیلی برای رفع این نیاز پیش بینی نمی‌کنیم ویلاهای غیر مجاز و غیر منضبط به وجود می آید. 

قامتی با اشاره به اینکه در قسمت های مختلف به صورت جزیره ای عمل می شود و در پایان هنگامی که به مشکل برخورد می کنیم دوباره از مردم کمک می گیریم تصریح کرد: هلال احمر همه جا کمک کننده است و در این موضوع از ظرفیت آن‌ها باید استفاده شود و در کنار یکدیگر به کمک ابزارهای ارتباطی و رسانه ها مسائل و مشکلات به مردم‌ منعکس شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهرستان نیشابور نیز در این مراسم گفت: نیشابور جزو ۵ شهر فوق بحرانی استان است که ۶۵۰ لیتر کسری آب شرب داشته است و با اقداماتی که صورت گرفت امسال این میزان به ۳۰۰ لیتر رسیده است. 

علیرضا اخویان افزود: باتوجه به افزایش ساخت و ساز باغ ویلاها و کمبود منابع آبی در مناطق ییلاقی شهرستان تنها می توانیم آب شرب آن ها را تامین کنیم. 

وی عنوان کرد: افزایش دام ها نیز در مناطق کم آب برای تامین آب شرب، ما را دچار مشکل کرده است که در همین راستا مطابق با تفاهمی که با جهاد کشاورزی صورت گرفته، دیگر در قسمت هایی که مشکل تامین آب داریم مجوز دامداری صادر نخواهد شد. 

اخویان با بیان اینکه عدم مصرف مناسب آب در روستاها بیشتر از شهر است اظهار کرد: برای حل این موضوع از ظرفیت خانه های هلال روستایی استفاده خواهیم کرد تا به فرهنگ سازی در روستا کمک‌ کنند.

وی ادامه داد: اثر بخشی کارهای فرهنگی زمان بر است و باید سال های قبل این موضوعات را آغاز می کردیم اما هم اکنون نیز دیر نشده است و می توانیم با کمک همه مردم این موضوع رو پیش برده و علاوه بر تابستان برای پاییز و زمستان هم برنامه ها را ادامه دهیم.

انتهای پیام/
زمستان ساخت و ساز شرکت آب و فاضلاب فرهنگ سازی مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر