کد خبر: 1095485 A

معاون میراث‌فرهنگی قزوین از آغاز ساماندهی و مرمت محوطه مسجد جامع‌عتیق در مرحله جدید مرمت این بنای ارزشمند تاریخی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، احسان نورانی با اشاره به مرمت مسجد جامع عتیق گفت: مرحله جدید مرمت این مسجد کهن و باشکوه شامل اقدامات حفاظتی و استحکام‌بخشی می‌شود که طی آن مرمت پوسته داخلی محوطه مسجد بیشتر در ضلع شرق و شمال شامل اجرای ایزوگام، بندکشی، مرمت آجرکاری معقلی، مرمت سفیدکاری و آجرکاری تحت نظارت فنی کارشناسان مرمت اداره‌کل انجام می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی قزوین با بیان اینکه مرمت و ساماندهی مسجدجامع‌عتیق از اولویت‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان به‌شمار می‌رود، افزود: با توجه به قدمت بالا و وسعت قابل‌توجه مسجد‌ جامع‌عتیق، این بنای باشکوه تاریخی به طور مستمر نیازمند حفاظت و مرمت است و در این مرحله از عملیات مرمت بنا ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی دستگاه هزینه خواهد شد.

نورانی گفت: مسجد جامع عتیق قزوین یکی از کهن‌ترین مساجد چهارایوانی کشور است که آثار معماری بسیاری از ادوار تاریخی در وسعتی معادل ۱۲۵۰۰ متر مربع به‌نمایش می‌گذارد.

وی افزود: قدیمی‌ترین قسمت موجود به سال ۱۹۲ به دستور هارون الرشید بنا شده و در عصر سلجوقی، ‌صفوی و قاجاری الحاقاتی در آن صورت گرفته و شش کتیبه گچ‌بری مقصوره خمار تاشی آن شهرتی جهانی دارد؛ این بنا در تاریخ ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۲۱ در فهرست آثار ملی به‌ ثبت رسیده است.

انتهای پیام/
روابط عمومی صنایع دستی و گردشگری مسجد مسجد جامع معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر