کد خبر: 1094156 A

مدیر کل امور مالیاتی استان هرمزگان گفت: اداره کل امور مالیاتی استان اقدامات موثری در راستای حمایت از تولید و صادرات انجام داده است.

شاکر رضا مریدی در گفت و گو با خبرنگار ایلنادر بندرعباس، اظهار کرد: با توجه به تحریم های ایجاد شده در سال 98، 295 میلیارد تومان استرداد داشتیم و سال 99 با همت و تلاش همکاران محترم در استان 770 میلیارد به تولیدکنندگان و صادر کنندگان استرداد داشتیم که نسبت به سال گذشته 160 درصد رشد داشتیم.

تاثیر مالیات و عوارض ارزش افزوده در توسعه و آبادانی استان
 
وی با بیان اینکه نرخ مالیات عوارض ارزش افزوده 9 درصد است، خاطرنشان کرد: 3 درصد عوارض بین شهرداری و دهیاری تقسیم می شود، 1 درصد مالیات به دانشگاه علوم پزشکی از طریق تهران اختصاص داده می شود ، 5 درصد هم متعلق به خزانه دولت است و ما 3 درصدی که در سال گذشته بین شهرداری و دهیاری تقسیم کردیم 626 میلیارد تومان و سال 98 ، 521 میلیارد و نسبت به سال گذشته شاهد 20 درصد افزایش بودیم.
 
مریدی تصریح کرد: در سال گذشته سازمان امورمالیاتی107 درصد در کل کشور درآمد داشته است و رتبه هفتم درآمدهای مالیاتی در کشور به استان هرمزگان اختصاص دارد.
 
دسترسی به تراکنش بانکی که سبب کاهش فرار مالیاتی شد
 
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص فرارهای مالیاتی گفت: تا قبل از سال 94 چون زیرساخت های لازم برای دسترسی به سامانه وجود نداشت مبلغ ها را از طریق رسانه اعلام می کردند ولی با اصلاح قانون مالیات که در تاریخ 31/04/94 و در اوایل سال 95 شکل گرفت، سازمان امور مالیاتی یکی از اصلاح قانونش ماده 169 بود که ما دسترسی به تراکنش بانکی داشتیم.
 
مدیر کل امور مالیاتی هرمزگان افزود: سازمان امور مالیاتی الان با توجه به شرایط ایجاد شده می تواند کل تراکنش های بانکی را رصد کند، درصد فرار مالیاتی از اول سال 95 قابل مقایسه با سال قبل نیست.
 
وی اضافه کرد: بعضی از فرار مالیاتی از طریق فعالیت های زیرزمینی صورت می گیرد که قابل شناسایی نبود ولی در حال حاضر هر معامله ای که بخواهد صورت بگیرد از طریق معاملات بانکی است.
 
مریدی تعداد پرونده های دارای فرار مالیاتی را بیش از 300 پرونده اعلام کرد و ادامه داد: این پرونده ها با مبالغ قابل توجه در تهران در حال رسیدگی است.
انتهای پیام/
حمایت از تولید دانشگاه علوم پزشکی رشد قانون هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر