کد خبر: 1093131 A

به گفته معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی مدیران و کارکنان ۲۰۰ مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی تحت پوشش بهزیستی خراسان رضوی که جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند در انتظار واکسیناسیون هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد ، غلامحسین دلبری گفت: ضرورت و فوریت واکسیناسیون مسئولان و کارکنان مراکز مشاوره‌ و خدمات روان‌شناختی تحت نظارت بهزیستی به دادگستری اعلام شده است.

وی با بیان اینکه دادگستری در مشاوره‌ها تأکید دارد که حتی‌الامکان به صورت حضوری انجام شود گفت: این موضوع بخصوص در مشاوره‌های طلاق و مشاوره های پیش از ازدواج که هر دو در حیطه‌ تحکیم بنیان خانواده است بیشتر مد نظر نهادهای مرتبط است.

دلبری یادآور شد: ۲۰۰ مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی در استان فعالیت دارند که ۷۲ مرکز آن به مشاوره طلاق اختصاص دارد و ۳۲ واحد از این مراکز در مشهد فعال هستند.

وی ادامه داد: علاوه بر اینها کلینیک‌های مددکاری، کارشناسان خط ۱۴۸۰ مشاوره تلفنی و سایر مراکز و پرسنل بهزیستی که به صورت ثابت و سیار با مراجعین گروه‌های مختلف اجتماعی سر و کار دارند و به نوعی، نقش کادر درمان اجتماعی را ایفا می‌کنند نیز باید هر چه سریع‌تر واکسینه شوند زیرا مطابق پروتکل‌ها، جزو گروه‌های پرخطر است و امکان انتقال طرفینی ویروس در این مراکز خیلی بالاست.

وی اظهار داشت: ما دفاتر پیشگیری از آسیب‌ها، پیشگیری از معلولیت و پیشگیری از اعتیاد را داریم و همچنین ده‌ها کمپ ماده ۱۵ و ۱۶ که همه‌ی این مراکز، جزو مراکز پرخطر طبقه‌بندی می‌شوند و قطعا پیش از واکسیناسیون عمومی باید به صورت ویژه مورد توجه مسؤولان بهداشتی استان قرار گیرند.

کارشناس مسئول مراکز مشاوره طلاق بهزیستی نیز در این رابطه گفت: مشاوره طلاق به صورت آنلاین، عملا به جایی نمی‌رسد و نتیجه‌ی لازم بدست نمی‌آید و از طرفی، دادگستری و مدیران بهزیستی هم انتظار و تأکید دارند که این مشاوره‌ها به صورت حضوری انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: این موضوع علاوه بر بهزیستی، از طرف سازمان نظام روان‌شناسی استان نیز به دادگستری و معاونت درمان منعکس شده و با اینکه بیش از یک ماه از طرح موضوع می‌گذرد هنوز پاسخی از سوی دانشگاه به این درخواست‌ها ارائه نشده است.

حاجی‌پور تأکید کرد: شاید در کمتر کار درمانی و گفت و گوی رو در رو، حدود یک ساعت، ارتباط چهره به چهره، وجود داشته باشد اما روان‌شناسان هر روز با این حالت مواجه هستند و چندین نفر را به صورت چهره به چهره و با فاصله‌ کمتر از دو متر ویزیت و مشاوره می‌کنند که تعدادی از آنها وقت مشاوره دارند که بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد یعنی چندین برابر زمان ویزیت یا خدمات پرستاری به طول می‌انجامد پس واکسیناسیون این گروه، ضرورت بسیار بالایی دارد.

انتهای پیام/
بهزیستی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دادگستری معاونت درمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر