کد خبر: 1093076 A

« نصب مستقیم پمپ روی شبکه توزیع آب جرم محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.» این پیامی است که مرتب از سوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان مخابره می شود و حکایت از شرایط بحرانی آب دارد.

به گزارش ایلنا از اصفهان، کاهش بارندگی و تداوم خشکسالی سبب شده تا ذخیره سد زاینده رود به کمترین میزان خود برسد. البته مسئولان ترجیح می دهند با عنوان تشویش اذهان عمومی از ذکر میزان دقیق ذخیره آب در سد اجتناب کنند، اما پیام های مکرر مبنی بر عدم نصب مستقیم پمپ بروی شبکه توزیع آب و افت فشار و قطعی آب در برخی از مناطق شهر گواه این موضوع است که اصفهان در شرایط بحرانی قرار دارد.

به تازگی مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان اعلام کرده: در پی نصب تعداد زیادی پمپ غیرمجاز بر روی شبکه آبرسانی شهرها و روستاهای تحت پوشش که منجر به کاهش شدید فشار، قطع آب و اختلال در امر آبرسانی عادلانه به مردم شده بود، شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در نامه ای از دادستان محترم عمومی و انقلاب استان اصفهان خواستار صدور مجوز قانونی برای برخورد با افراد متخلف شده است.

به گفته مهرداد خورسندی، مقام قضایی نیز با این درخواست موافقت و اجازه برخورد با مشترکان پرمصرف، مشترکینی که تظاهر به استفاده ناصحیح از آب در شرایط فعلی می کنند و مشترکینی که اقدام به نصب پمپ مستقیم بر روی شبکه کرده اند، صادر کرده است.

بر همین اساس از ابتدای هفته جاری عملیات شناسایی و قطع انشعاب مشترکان متخلف آغاز شده و گروه های مروج مصرف بهینه آب آبفای استان اصفهان با همراهی مأموران نیروی انتظامی اجازه دارند ضمن رعایت موازین شرعی، قانونی و حقوق شهروندی، نسبت به شناسایی و قطع انشعاب آب افراد متخلف اقدام کنند.

البته سخنگوی آبفای استان اصفهان اضافه کرده: بدیهی است به محض این که افراد متخلف نسبت به جمع آوری پمپ مستقیم و نصب پمپ و مخزن ذخیره براساس استانداردهای تعریف شده اقدام کنند، انشعاب آب آن ها دوباره وصل خواهد شد.

طبق گزارش شرکت آبفا درحال حاضر شبکه آبرسانی اصفهان بزرگ با 3200 لیتر در ثانیه کمبود آب مواجه است و پمپ های غیرمجاز، مدیریت شبکه و عدالت توزیع آب را از دست شرکت آبفا خارج می سازد و به همین دلیل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان شناسایی و قطع انشعاب آب مشترکین متخلف را در دستور کار جدی قرار داده است.

این شرکت از شهروندان  در خواست کرده که در صورت مشاهده پمپ های غیر مجاز، مراتب را به سامانه ارتباط با مشتریان آبفای استان اصفهان 122 اطلاع دهند.

بر اساس بندهای 34-4 و 39-4 آیین نامه عملیاتی شرکت های آب و فاضلاب نصب پمپ مستقیم روی شبکه آبرسانی ممنوع است و شرکت های آبفا می توانند انشعاب این گونه مشترکین را تا زمان رفع تخلف به صورت موقت قطع کنند.

طبق آمار سرانه مصرف آب شهروندان اصفهانی به 154 لیتر به ازای هر فرد است و اگر هر نفر 15 لیتر در شبانه روز صرفه جویی داشته باشد، گذر از تابستان گرم و خشک ببدون جیره بندی آب همراه خواهد بود؛ در غیر این صورت باید منتظر سهیمه بندی آب باشیم. این شرایط حکایت از آن دارد که بحران کم آبی در اصفهان ادامه دارد و تنها روزنه امید راه اندازی خط انتقال آب از خلیج فارس است که بعد از شیرین شدن به شبکه توزیع آب اصفهان وارد شود.

 

 

انتهای پیام/
استان اصفهان اصفهان انقلاب جرم شرکت آب و فاضلاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر