کد خبر: 1092986 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: مزارخواجه عبدالرزاق روستای گاه شهرستان چناران به شماره ۳۳۳۷۶ در فهرست آثار واجد ارزش ملی ایران ثبت شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ابوالفضل مکرمی‌فر با اعلام این خبر افزود: مزارعبدالرزاق گاه در شهرستان چناران، بخش مرکزی، دهستان بقمچ، روستای گاه، بر روی تپه ای در شمال شرق ، مشرف به روستا و در فاصله ۳۵۰متری روستای گاه قرار دارد.

وی ادامه داد: این بنا شامل یک فضای مربع شکل معروف به مزارعبدالرزاق و یک نماز خانه کوچک در سمت شرق آن است که بنا به  گفته اهالی احتمالا این  آرامگاه  متعلق به یکی از عرفای ناحیه توس بوده است.

وی افزود : از پیشینه تاریخی این اثرتاریخی ،سند مکتوبی در دست نسیت ولی با توجه به سبک معماری آن و برخورداری از فرم ساده ،مصالح بومی،کتیبه های خط کوفی تزئینی آن،قدمت اثر به قرون اولیه اسلامی و حدود هشت صد تا نه صد سال بر می گردد.

همچنین مسئول دفترثبت آثار تاریخی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی مشخصات اثر اظهار کرد: بنای آرامگاه عبدالرزاق بنایی است با مصالح سنگ و ملات گل.ابعاد خارجی آن ۳/۷×۶متر است. ضخامت جرزهای آن یک متر است و سقف آن طاقی است که با همان سنگ و ملات گل ساخته شده است.

محمود طغرایی افزود: ورودی آن در ضلع جنوب غربی و رو به بافت روستا و رودخانه است، ارتفاع بلندترین قسمت طاق حدود ۵ متر است.

وی اظهار کرد:این آرامگاه به واسطه فرم منحصر بفرد و قدمت زیادی که دارد،یکی از بناهای ارزشمند و قابل توجه استان است. 

طغرایی یادآور شد: هر چند در سالهای ۱۳۸۲تا ۱۳۸۳ اقدامات استحکام بخشی ومرمتی مفیدی دراین بنا انجام شده ولی ضرورت دارد هم اکنون که اثردر فهرست آثارملی ایران نیزثبت شده،برنامه های تکمیلی آن تدوین واجرا شود.

انتهای پیام/
ایران خراسان رضوی گردشگری گردشگری و صنایع دستی نماز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر