کد خبر: 1091080 A

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد از کسب رتبه اول خراسان رضوی طی دوسال گذشته در بین استان های بیابانی کشور و رتبه اول بیابان زدائی استان توسط شهرستان گناباد خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد رضا نخعی در این خصوص افزود: شهرستان گناباد با مساحتی حدود ۵۷۰ هزار هکتار بدلیل قرارگرفتن در حوزه های کویر مرکزی و لوت دارای اقلیم گرم و خشک و بیابانی می باشد که حدود ۲۳۱هزار هکتار از مساحت این شهرستان را عرصه های بیابانی تشکیل می دهد و ۱۲۷هزار و ۳۱۳ هکتار در محدوده کانون های بحرانی فرسایش بادی قرار می گیرد.

وی گفت : عملیات بیابان زدائی از سال ۱۳۴۵ در این شهرستان آغاز و تاکنون بیش از ۶۰ هزارهکتار از این عرصه ها احیاء شده است.

وی افزود: طی سال های ۹۸ تا ۹۹ اعتباری حدود ۴.۵ میلیارد تومان به عملیات بیابان زدائی و تثبیت شن های روان از محل صندوق توسعه ملی و اسناد خزانه به این شهرستان تخصیص که در قالب طرح های نهالکاری، مدیریت هرزاب، تله رسوب گیر، بادشکن، مبارزه با آفات، مدیریت جنگل های دست کاشت و...  اجرا شده است.

براساس مصوبه کنوانسیون جهانی مقابله با بیابان زدائی سازمان ملل متحد ۲۷ خرداد ماه مصادف با ۱۷ ژوئن به عنوان روز جهانی مقابله با بیابان زدائی نامگذاری شده است و این کنوانسیون در سال ۲۰۲۱ شعار احیاء سرزمین، بازسازی بهتر با سرزمین بدون تخریب را انتخاب کرده است. 

انتهای پیام/
جنگل خراسان رضوی سازمان ملل متحد منابع طبیعی و آبخیزداری توسعه ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر