کد خبر: 1089586 A

در آستانه روز ملی گل عنوان شد؛

رئیس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران با اشاره به غنای بالای ذخایر ژنتیکی گل و گیاهان بومی ایران بر ضرورت بهره‌برداری اصولی از آنها در راستای تولید پایدار گل و حفاظت از منابع ژنتیکی موجود تاکید کرد.

به گزارش ایلنا از البرز، پژمان آزادی در آستانه ۲۵ خردادماه، روز ملی گل، خاطرنشان کرد: مراسم روز ملی گل امسال در قالب وبیناری با موضوع «گل و گیاهان بومی با تکیه بر بافت تاریخی تهران» برگزار می‌شود که ضمن معرفی گل و گیاهان بومی و بررسی ظرفیت‌ها و چالش‌های بهره‌برداری از این منابع، مزایای استفاده از آنها در عمارت‌ها و مجموعه‌های تاریخی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به گردش مالی ۳۰۰ میلیارد دلاری حوزه گل و گیاه دنیا و سهم اندک ایران از این بازار رو به گسترش گفت: گل و گیاهان زینتی صرف‌نظر از ارزش فوق العاده اقتصادی در حفظ محیط زیست و همچنین شادی و سلامت روانی جامعه نیز از اهمیت خاصی برخوردارند که طی پژوهش‌ها و مقالات متعدد علمی بر این جنبه از فواید گل و گیاهان تاکید شده است. یکی از این موثرترین راهکارهای تولید پایدار و رونق حوزه گل و گیاهان زینتی ایران، استفاده از گیاهان بومی در فضای سبز شهرهاست که به دلیل سازگاری با آب و هوای محیط به کاهش اثرات گازهای گلخانه‌ای و حفاظت  محیط زیست هم کمک می‌کنند.  

آزادی با اشاره به وجود ذخایر فراوانی از گل‌های زینتی از جمله گونه‌های مختلف زنبق در استانهای شمال شرقی، مرکز و غرب کشور، لاله واژگون در مناطق غرب و شمال شرقی کشور و حتی کرمان و گل جام زرین در غرب و شمال کشور اظهار داشت: این گیاهان بخشی از  ذخایر ژنتیکی باارزش کشور هستند که در صورت برداشت بی رویه و غیر اصولی به مرور نابود می‌شوند اما با  بهره‌برداری علمی و اصولی از آنها ضمن ایجاد زمینه‌ای مناسب برای درآمدزایی در حوزه گل و گیاه، کمک شایانی به شناسایی، حفاظت و تنوع بخشی به این منابع ژنتیکی باارزش می‌شود.

 رئیس انجمن گل و گیاهان زینتی ایران در ادامه در بیان راهکارهایی که می‌توانند به بهره‌برداری اصولی از گل و گیاهان بومی در کشور کمک کنند، گفت: ایجاد بانک ژن گل و گیاهان زینتی بومی چه در محل رویشگاه های طبیعی و چه در مراکز بانک‌ ژن، استفاده و معرفی گیاهان زینتی بومی در فضای سبز شهرها و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه به نژادی گیاهان زینتی و معرفی ارقام جدید از جمله راهکارهای مؤثر در توسعه این بخش است. با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و سرمایه‌گذاری در تولید تجاری گل‌ و گیاهان بومی که مستلزم دسترسی به منابع ژنتیکی این گیاهان است، ضرورت حفظ منابع ژنتیکی موجود و حمایت از بانک‌های ذخایر ژنتیکی هم جدی‌تر گرفته شود.

وی با بی مورد دانستن برخی ابراز نگرانی‌ها در خصوص  بهره برداری از ذخایر گیاهان زینتی بومی گفت: رها کردن و عدم بهره‌برداری از گیاهان باارزش بومی، هیچ کمکی به حفظ آن‌ها و حراست از محیط زیست نمی‌کند بلکه زمینه را برای جولان سودجویان و برداشت غیر اصولی و نهایتا نابودی این منابع فراهم می‌کند. در حالی که با بهره‌برداری علمی و آینده‌‌نگرانه از آنها ضمن درآمدزایی و کمک به معیشت کشاورزان در مناطق مختلف کشور به توسعه برنامه‌های به نژادی و ایجاد ارقام متنوع جدید این گیاهان کمک می‌شود.

رئیس انجمن گل و گیاهان زینتی ایران با دعوت از علاقمندان به شرکت در وبینار  روز ملی گل که ۲۵ خرداد ماه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۳:۳۰ برگزار می‌شود ابراز امیدواری کرد که برگزاری این رویداد  بتواند در معرفی ظرفیت‌ها و ضرورت‌های بهره‌برداری از گل و گیاهان زینتی بومی، حفظ منابع ژنتیکی موجود و رونق تولید و صادرات در این حوزه مؤثر باشد.

 

انتهای پیام/
روز جهانی گل و گیاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر