کد خبر: 1088894 A

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: با صدور ۵۲۲ مجوز تولید انفرادی، صنعتگری و کارگاهی و مشاغل خانگی برای ۶۱۲ نفر شغل ایجاد شد.

به گزارش ایلنا، محمدرضا قهرمانیان از صدور ۵۲۲ مجوز تولید انفرادی، صنعتگری و کارگاهی و مشاغل خانگی در رشته‌های گلیم‌بافی، نساجی سنتی، مصنوعات چوبی، کلاه بافی سنتی و رودوزی‌های سنتی خبر داد و گفت: از این طریق برای ۶۱۲ نفر شغل ایجاد شد.

قهرمانیان در ادامه با اشاره به صدور و تمدید ۲۳۶ مجوز تولید انفرادی صنایع‌دستی در سال گذشته افزود: همچنین در این مدت ۱۳۰ کارت شناسایی صنعتگری و ۱۳۶ مجوز مشاغل خانگی نیز صادر و تمدید شد.

وی گفت: سال گذشته رشته پوشاک اقوام ترک خراسان شمالی و فنون و مهارت ابریشم‌کشی و ابریشم‌تابی در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد.

معاون صنایع دستی استان افزود: همچنین سال گذشته رشته عروسک بافی سنتی و چولی بافی (بافت سبد‌های چوبی با ترکه درختان ارغوان و بید) احیاء شد.

وی گفت: هر دو رشته در شهر‌های بجنورد و درق شهرستان گرمه دارای صنعتگرانی است که در حال فعالیت هستند.

به گفته قهرمانیان دو هزار و ۲۰۰ نفر از صنعتگران استان برای استفاده از مزیت بیمه روستایی و عشایری به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایری معرفی شدند، که پس از پالایش، ۷۵۰ نفر مشمول این بیمه شدند.

انتهای پیام/
اشتغال پالایش خراسان شمالی گردشگری و صنایع دستی نساجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر