کد خبر: 1088599 A

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل تاکید کرد؛

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: یکی از مهم‌ترین راه های پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو، سمپاشی است که دامداران در این خصوص می‌توانند سمـوم مجـاز را از نزدیک ترین داروخانه دامپزشکی با قیمت مصوب تهیه کنند.

به گزارش ایلنا، بهلول تکلوی در خصوص پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو عنوان کرد: در پی شروع فصل گرما و آغاز ماه های پرخطر از نظر شروع فعالیت و رشد و تکثیر و فراوانی کنه ها و ارتباط آن با برخی از بیماری ها از جمله تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از عموم دامداران، دامپروران و روستائیان استان خواستاریم نسبت به سمپاشی بدن دام ها، جایگاه های نگهداری و اماکن دامی خود اقدام نمایند.

وی افزود: یکی از مهمترین راه های پیشگیری از این بیماری سمپاشی است و در این راستا با تمهیدات انجام شده سمـوم مجـاز بـه انـدازه کافی تأمین شده و دامداران می توانند برای تهیه آن به نزدیکترین داروخانه دامپزشکی حتی در دورترین نقاط استان مراجعه و سموم مورد نیاز خود را به قیمت مصوب تهیه و استفاده کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل در ادامـه تصریح کرد: بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی و مشترک بین انسان و دام است که عامل اصلی بیماری، ویــروسی از گروه خانواده آربوویروسها است و کنه ها ناقل و مخزن اصلی این بیماری بوده و نیش زدن کنه های آلوده مهمترین راه انتقال این ویروس است.

تکلوی گفت: بیمـاری در دام ها بدون علائم کلینیکی و معمولاً به شکل یک تب خفیف که از 2 تا 7 روز متفاوت است بروز می کند و در این دوره کلیه ترشحات دام پر خطر می باشند.

وی ادامه داد: تمامی دامداران، کارگران دامداری ها ، چوپانان، دلالان دام، رانندگان وسایل حمل و نقل دام، کارکنان میادین دام، کارکنان کشتارگاه ها(دامپزشکان، سلاخان، قصابان و بازرسان بهداشتی گوشت)، پشـم چینـان و دسـت انـدرکاران پشم و پوست دام و پرستاران بیمارستان ها می توانند در معرض خطر این بیماری باشند.

مدیرکل دامپزشکی استان تاکید کرد: گرچه سمپاشی با سموم مجاز و مناسب به عنوان یکی از تاکتیک های پیشگیری و کنترل این بیماری و کاهش جمعیت کنه ها بسیار ضروری است اما مــوارد دیگری مانند منع کشتار دام در خارج از فضـای کشتــارگاه، اجتناب از عادت پرخطر نظیر له کردن کنه ها توسط دامداران، شیردوشان، پشم چینان و منع کشتار دام بدون استفاده از تجهیزات و لوازم ایمنی و حفاظت کننده در پیشگیری از این بیماری حائز اهمیت است.

 

انتهای پیام/
کنه اردبیل دامداران سمپاشی دامپروری تب کریمه کنگو قصابی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر