کد خبر: 1087917 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: به منظور قدردانی از اکبر عباس‌نژاد فرسنگی پیشکسوت صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی استان و به پاس تلاش بیش از ۸۰ سال در زمینه تولید کاشی سنتی، کاشی ماندگار سر درب منزل این استاد نصب شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، ابوالفضل مکرمی‌فر در حاشیه مراسم نصب کاشی کاندگار این هنرمند، افزود: استاد اکبرعباس‌نژاد فرسنگی متولد سال ۱۳۰۶‬ در شهر کرمان است که از سال ۱۳۲۰‬‬ فعالیت در زمینه کاشی‌سازی سنتی را آغاز کرده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: این پیشکسوت کاشی‌ستی و هنرهای‌سنتی از سال ۱۳۲۰ تا سال ۱۳۳۰‬ در مسجد گوهرشاد واقع در مجموعه آستان‌قدس‌رضوی کار کرد تا به استادکار تبدیل شد و از آن زمان به فرهنگ و هنر این سرزمین خدمت کرده است.

مکرمی‌فر با بیان این که محصولات تولیدی استاد عباس‎نژاد در جای جای ایران مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار کرد: کاشی‌های ساخت او در مجموعه شاهچراغ شیراز، مجموعه‌های امام زاده محمدمحروق و فضل‌ابن‌شاذان نیشابور، مجموعه آرامگاه امامزاده عبدالعظیم حسنی استفاده شده است.

مکرمی فر با بیان این‌که استاد عباس‌نژاد الگویی برای هنرمندان است، افزود: این پیشکسوت شاگردان زیادی تحویل جامعه داده است که امیدوارم با ادامه راه استاد، این هنر تداوم داشته باشد.

استاد عباس‌نژاد پدر شهید محمد‌عباس‌نژاد است که رهبرمعظم‌انقلاب در سال ۱۳۸۳ در منزل این هنرمند حاضرشده و از این پدر شهید قدردانی کردند.

این یازدهمین کاشی ماندگار است که در حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان نصب شده است و پیش از این نیز این کاشی بر سر در منزل عثمان محمدپرست، یعقوب دانش دوست، محمدجعفر یاحقی، سید جلال شمسی‌نژاد، سید محمد میرقاسم اخویان، محمدعلی فضلی‌نژاد، رجبعلی لباف خانیکی، زهرا محسنی، سید‌حسن موسوی و علی محمد اعتباری در استان خراسان رضوی نصب شده است.

پدر خراسان رضوی صنایع دستی گردشگری گردشگری و صنایع دستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر