کد خبر: 1087912 A

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: عملیات واکسیناسیون ۳۵۰ هزار رأس دام استان علیه بیماری بروسلوز (تب مالت) آغاز شد که این واکسیناسیون شامل ۸۵ درصد کل دام‌های این خطه می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید رحیمی افزود: این عملیات واکسیناسیون تا پایان سال جاری ادامه دارد و در جریان آن 300 هزار رأس دام سبک و 50 هزار رأس دام سنگین استان علیه بیماری بروسلوز ایمن سازی  می شوند.

وی ادامه داد: پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی، صیانت از سرمایه‌های دامی کشور و جلوگیری از شیوع بیماری‌های مشترک از مهمترین اهداف اجرای طرح واکسیناسیون دام‌های استان و همچنین از وظایف این اداره کل است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اظهار داشت: عامل بیماری بروسلوز باکتری است و بیماری تب مالت از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام محسوب می‌شود. بیماری بروسلوز در میان افرادی که با دام سر و کار دارند بیشتر است و این بیماری مشترک در میان مردم عادی نیز به دلیل استفاده از فرآورده‌های خام دامی آلوده و غیر پاستوریزه مشاهده می‌شود.

رحیمی تصریح کرد: سقط جنین یا مرده زایی، ناباروری دائم یا موقت، عفونت‌های رحمی، کاهش شیر و وزن، از علائم شایع بیماری بروسلوز در دام است که سالانه ضمن ایجاد خسارات سنگین به صنعت دامپروری، آسیب به بهداشت عمومی و سلامت جامعه نیز به همراه دارد.

وی بیان داشت: واکسیناسیون به موقع مهم ترین راه جلوگیری از بروز بیماری تب مالت در بین جمعیت دامی است. همچنین انجام فرایندهای ضدعفونی به صورت مرتب، جلوگیری از تردد افراد متفرقه و وسایل نقلیه به دامداری و آموزش بهره برداران از دیگر راهکارهای مهم پیشگیری از بیماری بروسلوز در بین دام‌ها است.

عملیات واکسیناسیون علیه بیماری بروسلوز (تب مالت) دام های استان مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر