کد خبر: 1087775 A

مدیرکل تامین اجتماعی قزوین خبرداد؛

مدیرکل تامین اجتماعی استان قزوین گفت: به منظور حمایت از واحد های صنعتی و تولید کنندگان تا پایان تیر ماه از بخشودگی جریمه های بیمه تامین اجتماعی برخوردار می شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، محمدرضا قاریانپور درجلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان قزوین  اظهارکرد: با توجه به نامگذاری سال۱۴۰۰ به عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها از سوی مقام معظم رهبری و در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مقابله با تحریم‌های ظالمانه، مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و به‌ منظور مساعدت با کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی و اصناف و در اجرای بند (ث) تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، بخشنامه بخشودگی جرایم کارفرمایان با جزئیات آن صادر شده است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان قزوین بیان کرد: مشمولان، کارفرمایان کارگاه‌های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف از جمله حقیقی و یا حقوقی دولتی و غیردولتی که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر مبنای لیست بهمن ماه سال ۱۳۹۸ و ارسال لیست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام کنند.

قاریانپوربیان کرد: کارفرمایان کارگاه‌های اعلام شده به ‌منظور پرداخت بدهی‌هایی که در اسفند ماه ۱۳۹۹ به مرحله قطعیت رسیده و برای برخورداری از تسهیلات یاد شده می توانند حداکثر تا ۳۱ تیرماه نسبت به ثبت درخواست از طریق سامانه خدمات غیرحضوی سازمان تامین اجتماعی به نشانیeservices.tamin.ir اقدام کنند.

وی گفت: واحدهای اجرایی موظفند حداکثر در مدت ۷ روز از تاریخ ثبت درخواست کارفرما، ضمن بررسی موضوع، مراتب پذیرش یا عدم پذیرش درخواست مطرح شده را از طریق صندوق شخصی سامانه خدمات غیر حضوری به متقاضی اعلام کنند و چنانچه کارفرما حداکثر در مدت ۱۰ روز از تاریخ اعلام پذیرش درخواست، نسبت به پرداخت یکجای بدهی و یا تقسیط آن به همراه ارائه وثایق متناسب با میزان بدهی اقدام نکند، این امر به‌ منزله انصراف کارفرما برای بهره‌مندی تسهیلات مقرر در قانون ذکر شده خواهد بود.

قاریانپور یادآورشد: در صورتی ‌که کارفرمایان مشمول تا تاریخ لازم الاجرا شدن قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بر مبنای لیست بهمن ماه ۱۳۹۸ نسبت به تعدیل بیمه ‌شدگان کارگاه اقدام کرده باشند، پس از بازگشت نیروی کار تعدیل شده یا جایگزینی آنها در زمان درخواست و رعایت حفظ اشتغال در دوره تقسیط بر مبنای لیست بهمن ماه ۱۳۹۸،از بخشودگی جرایم برخوردار خواهند شد.

مدیرکل تامین اجتماعی استان قزوین اظهارکرد: درخصوص کارگاه هایی که در بهمن ماه ۱۳۹۸فاقد لیست و پرداخت حق بیمه هستند و یا کارگاه هایی که در سال ۱۳۹۹ ایجاد شده باشند، لیست ماهی که بیشترین تعداد بیمه شدگان تا اسفند ۱۳۹۹را دارا باشد مبنای تعیین نیروی انسانی کارگاه  قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: کارگاه هایی که در سنوات قبل ایجاد شده و فاقد فعالیت بوده و در سال ۱۳۹۹ به بعد مجددا شروع به فعالیت کرده و لیست و حق بیمه کامل کارکنان شاغل خود را ارسال و پرداخت کنند، بیشترین تعداد بیمه شدگان لیست ارسالی در یکسال منتهی به قبل ‌از آخرین لیست پیش از تعطیلی کارگاه، مبنای احتساب سطح اشتغال خواهد بود.

قاریانپور اظهارکرد: به منظور مساعدت با آن دسته از کارفرمایانی که با انجام تعهدات خود نسبت به پرداخت اقساط بدهی‌های تقسیط شده قبلی خود اقدام کرده‌اند، پذیرش چک بانکی و سفته به عنوان وثیقه بلامانع خواهد بود و در خصوص آن دسته از کارفرمایانی که در گذشته علیرغم تقسیط بدهی از پرداخت تمام یا بخشی از آن خودداری کرده‌اند در صورت ارائه درخواست با رعایت ضوابط مربوطه و در اجرای ماده ۹۹ آیین نامه اجرایی ماده ۵۰ قانون تامین اجتماعی اخذ ضمانت نامه بانکی و یا سند ملکی معتبر الزامی است.

وی گفت: احتساب بخشودگی تا ۱۲ ماه صد درصد، تا ۱۸ قسط ۸۵ درصد و تا ۲۴ قسط ۷۵ درصد و ۳۶ قسط حدود ۵۰ درصد مشمول بخشودگی می شود.

قاریانپور اظهارکرد: جرایمی که گرفته شود به حساب خزانه واریز می شود و اختیار بخشودگی با دولت و مجلس است و ما هیچ منفعتی نداریم.

آیین نامه استان قزوین تامین اجتماعی چک مدیرکل تامین اجتماعی استان قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر