کد خبر: 1087619 A

در حالی که مدت‌هاست بحث حمایت ویژه از اقشار خاص و آسیب‌پذیر جامعه به خصوص سوخت‌بران و کولبران مطرح است و از سوی افراد و گروه‌های مختلف بیان می‌شود، اما معدود نهادهایی را می‌توان سراغ گرفت که به شکل عملی و واقعی به این حوزه ورود کرده و درصدد توانمندسازی اقشار آسیب‌پذیر ساکن در مناطق محروم برآمده‌اند.

به گزارش ایلنا، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان به عنوان نهادی خدمت‌رسان که محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی، ارتقای سطح زندگی و برقراری عدالت اجتماعی از طریق ایجاد فرصت‌های کسب و کار را در سرلوحه فعالیت‌هایش قرار داده است، در طول سال‌های گذشته اقدامات عینی و درخور توجهی را در راستای حمایت از اقشار خاص و آسیب‌پذیر عملیاتی کرده است.

این بنیاد امسال نیز همچون سنوات گذشته، برنامه‌های مفصلی را در جهت ایجاد اشتغال برای اقشار محروم و آسیب‌پذیر کشور از جمله سوخت‌بران، کولبران، زنان سرپرست خانوار، خانواده زندانیان، معلولین و خانواده‌های دارای معلول، سربازان و خانواده کودکان بازمانده از تحصیل تدارک دیده و پیش‌بینی کرده است.

به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، این بنیاد برای سال جاری ایجاد 21 هزار شغل را برای سوخت‌بران و کولبران در استان‌های مرزی در دستور کار خود قرار داده است.

ba2f17ad-b42f-41d8-8fa6-6e986a23d750

امیرحسین مدنی با اعلام این خبر افزود: برای سال 1400 راه‌اندازی 5 هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور برای کولبران و 2 هزار طرح برای سوخت‌بران پیش‌بینی شده است که به ترتیب باعث ایجاد 15 هزار و 6 هزار و در مجموع، 21 هزار فرصت شغلی برای این اقشار آسیب‌پذیر می‌شود.

مدیرعامل بنیاد برکت تصریح کرد: 9 هزار و 450 میلیارد ریال حجم کل اعتبار پیش‌بینی شده برای راه‌اندازی و عملیاتی کردن 7 هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور ویژه سوخت‌بران و کولبران است.

وی خاطرنشان کرد: آبزی‌پروری، مشاغل دانش‌بنیان، پرورش بوقلمون، نوشت‌افزار، محصولات گلخانه‌ای، تولید قارچ و پرورش گیاهان دارویی رسته‌های شغلی اولویت‌دار برای سوخت‌بران و کولبران درسال جاری هستند.

مدنی درباره فعالیت های اشتغال‌زایی بنیاد برکت برای کولبران در سال گذشته توضیح داد: بنیاد برکت در سال 99 اقدام به ایجاد 3 هزار و 500 طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور برای کولبران کرد که ایجاد نزدیک به 11 هزار فرصت شغلی را به دنبال داشت.

f4bdf0f2-e883-407c-b7da-268ec4e28946

مدیرعامل بنیاد برکت از راه‌اندازی 15 هزار شغل جدید برای کولبران استان‌‎های مرزی غربی کشور خبر داد و گفت: امسال نیز همانند سال گذشته ورودی جدی به حوزه اشتغال‌زایی برای کولبران سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی خواهیم داشت و 14 شهرستان این سه استان زیر پوشش فعالیت‌های بنیاد قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به حساسیت جامعه و اهمیت فراهم کردن شرایط بهتر زندگی برای سوخت‌بران یادآور شد: در همین راستا، ایجاد 2 هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور برای سوخت‌بران استان‌های مرزی در نظر گرفته شده که ایجاد 6 هزار فرصت شغلی را برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت.

مدنی تاکید کرد: مجریان و تسهیل‌گران بنیاد امسال نیز سوخت‌بران و کولبران را در روستاها و مبادی ورودی استان‌های مرزی کشور شناسایی و پس از اهلیت‌سنجی، آموزش و تکمیل فرآیند ثبت نام، برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی می‌کنند.

پوشش جامعه زنان کسب و کار گروه های مختلف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر