کد خبر: 1086975 A

معاون شهردار مطرح کرد؛

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد در حاشیه مراسم افتتاح فاز اول بزرگترین لندفیل مهندسی و بهداشتی دفن پسماند در کشور در شهر مشهد، این پروژه را الگویی موفق از همکاریهای علمی و تجربی داخلی و بین المللی در زمینه پیاده سازی الزامات زیست محیطی در دفن پسماندها عنوان کرد.

 به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، مهدی یعقوبی با اعلام این خبر اظهار داشت: عملیات احداث بزرگترین لندفیل مهندسی و بهداشتی دفن پسماند کشور در سال ۱۳۹۸ و پس از انجام مطالعات تخصصی و علمی و با همکاری صاحب نظران داخل کشور و موسسه جایکا (آژانس همکاری های بین المللی ژاپن) در فضایی به وسعت ۲۹ هکتار و در سه فاز آغاز شد؛ تا با بهره گیری از به روز ترین روش های دفن پسماند در دنیا بتوانیم اثرات مخرب زیست محیطی ناشی از نشت شیرابه های پسماند به منابع آبی زیرزمینی و دیگر اثرات سوء این موضوع را مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: اقدامات بسیار موثر مدیریت شهری در سالهای اخیر در زمینه  توسعه خدمات زیست محیطی باعث شده تا شهر مشهد به عنوان مرکز آموزشی و تحقیقاتی مورد تایید جایکا در منطقه غرب آسیا معرفی شود و احداث اولین و بزرگترین لندفیل مهندسی و بهداشتی پسماند کشور در مشهد، نمونه و الگوی موفقی از این همکاریهای علمی و بین المللی است.

معاون شهردار مشهد افزود: آمارها نشان می‌دهد که روزانه حدود ۲ هزار تن پسماند در شهر مشهد جمع‌آوری می‌شود که حدود ۷۰ درصد آن از مواد آلی تشکیل شده است، که در صورت دفن غیر اصولی، شیرابه های ناشی از آن، می تواند در آینده با آلوده کردن منابع آبی و خاکی، مشکلات زیست محیطی بهمراه داشته باشد.

یعقوبی ادامه داد: احداث این لندفیل با توجه به استفاده از لایه های ژئوممبران، ژئوتکستایل و سیستم جمع‌آوری و باز چرخانی شیرابه های ناشی از دفن پسماند می‌تواند در حفظ محیط زیست  اثرات بسیار مهم و مثبتی داشته باشد.

وی افزود: از مهمترین اهداف این پروژه می توان به مدیریت شیرابه در سایت دفن پسماند و بسترسازی برای تولید بیوگاز و ایجاد نیروگاه بیوگاز سوز به منظور تامین انرژی از فعل و انفعالات شیمیایی ناشی از زباله های دفن شده اشاره کرد.

زیست محیطی ژاپن شهرداری مشکلات مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر