کد خبر: 1086525 A

معاون بهره برداری و توسعه آب آبفای اصفهان خبر داد؛

معاون بهره برداری و توسعه آب آبفای اصفهان گفت: برداشت های غیر قانونی در بالادست موجب کاهش شدید فشار آب در سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ در روزهای اخیر شده است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، ناصر اکبری به چالش های موجود در تامین پایدارآب شرب مشترکان این شرکت اشاره کرد و اظهار داشت: در دهه‌ اخیر به ‌علت برداشت‌های غیرقانونی در بالادست، تراکم جمعیت، کاهش نسبی بارندگی‌ها و افزایش دما، تامین پایدار آب شرب حدود 5 میلیون نفر از جمعیت ساکن در 57 شهر و 380 روستای تحت پوشش سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ با چالش مواجه شده است.

وی با اشاره به این که خشک شدن زاینده رود موجب خشک شدن چاه های فلمن با ظرفیت آبدهی سه متر مکعب در ثانیه و کاهش 50 درصدی آبدهی سایر چاه های متفرقه و حریمی شد افزود: نیاز است شرکت آب منطقه ای اصفهان نسبت به جبران این حجم از آب از دست رفته اهتمام ورزد.

معاون بهره برداری و توسعه آب آبفای اصفهان خاطرنشان کرد: اکنون آب آشامیدنی اصفهان از تصفیه خانه باباشیخ‌علی در غرب استان تامین می شود که ظرفیت  آن بالغ بر 11.5 مترمکعب آب در ثانیه است در حالی که نیاز آبی مردم در اوج مصرف به 16 متر مکعب در ثانیه می رسد.

وی خواهان جلوگیری از برداشت آب در بالادست زاینده رود از سوی مسئولان امر شد و بر صرفه جویی در مصرف آب توسط همه ذینفعان و بهره برداران تاکید کرد.

اکبری به تاثیر افزایش دما در مصرف آب شرب اشاره کرد و بیان داشت: این روزها با گرم شدن هوا مصرف آب هم بیشتر شده به طوری که هر  درجه افزایش دمای هوا بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر در ثانیه  یا معادل ۲ تا ۳ درصد بر مصرف آب اضافه می کند.

وی بر مدیریت مصرف آب از سوی مردم تاکید کرد و گفت: با وجود تنش آبی در اصفهان مردم نسبت به صرفه‌جویی در مصرف آب اهتمام لازم را داشته باشند چرا که با وجود کاهش بارندگی در سال آبی جاری تابستان بسیار سختی را در پیش داریم.

البته نباید از نظر دور داشت که به دلیل انجام اقدامات فنی و فرهنگی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در دو دهه اخیر، سرانه مصرف آب مشترکان و همچنین میزان هدررفت آب از شبکه های آبرسانی شهرها و روستاهای تحت پوشش این شرکت، از تمام شهرها و استان های کشور کمتر است.

 

 

اصفهان پوشش شرکت آب و فاضلاب صرفه جویی در مصرف منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر