کد خبر: 1086439 A

رئیس اداره آب و فاضلاب خواف گفت: در صورت صرفه جویی نکردن ، طرح جیره بندی آب در خواف اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن رضائیان اظهار کرد: مقدار نیاز آب شرکت‌های امور آب و فاضلاب بر اساس آمار جمعیتی شهر یا روستا مشخص می‌شود و در شهر خواف برپایه جمعیتی که در شهر ساکن هستند و امور آب منطقه‌ای و مدیریت منابع آب استان خراسان رضوی مجوز برداشت ۱۳۲ لیتر بر ثانیه از ۶ حلقه چاه به ما داده است.

وی گفت: شرایطی که الان پیرامون افت فشار و قطعی آب آشامیدنی شهر خواف رخ داده ناشی از بیماری کرونا و گرم شدن هوا است و مصارف بهداشتی آب و مصرف آب در سیستم‌های خنک کننده افزایش یافته و به مصارف ما تحمیل شده و سبب شده تا ما در تولید و مصرف آب، در نقطه سر به سر، قرار بگیریم.

وی افزود: علاوه بر این‌ها، مسایلی همچون وجود انشعابات غیر مجاز برای آبیاری خانه باغ‌ها و ساختمان سازی نیز سبب شده تا مصرف آب شرب از تولید آن بیشتر شود و ما مجبوریم بر روی مخازن آبی مدیریت کنیم و اگر چنین اقدامی نشود ظرفیت و حجم مخزن را از دست می‌دهیم و شبکه‌های انتقال و توزیع آب دچار هوا گرفتگی می‌شود و رفع شوک شبکه آب رسانی، هزینه بر و زمان بر می‌گردد، لذا با چنین شرایطی برای ذخیره آب در مخازن، از ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح که زمان مصرف کم آب هست و هوا خنک‌تر می‌شود برنامه قطع منطقه‌ای آب را برنامه ریزی و اجرا می‌کنیم.

رضائیان در پاسخ به این موضوع که ذهنیت برخی از مردم این است که شرکت‌های معدنی و صنعتی معادن سنگان از ذخایر آبی آب و فاضلاب، آب استحصال می‌کنند که سبب کاهش ذخایر آب شرب شده، پاسخ داد: این مسئله صحت ندارد و امور آب منطقه‌ای به عنوان ناظر بر منابع آبی شهرستان، بر منابع  آبی ما هم که به عنوان یک مشتری آب شرب هستیم نظارت می‌کنند و وقتی در تولید و مصرف آب در نقطه سر به سر هستیم اجازه فروش آب به موارد مطرح شده را نداریم.

مدیر آب و فاضلاب خواف پیرامون برنامه‌هایش برای رفع افت فشار و قطعی آب در شهر و شهرستان خواف گفت: ما چاه شهرداری شهر خواف را به عنوان برنامه‌های کوتاه مدت وارد مدار آب شرب شهر خواف می‌کنیم و برای میان مدت هم دو حلقه چاه حفر کردیم و علی‌رغم مشکلات مالی، اقدام به تامین اعتبار از بودجه شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی کردیم و تجهیزات لازم در حال خرید و قرار است به زودی با ترک تشریفات مناقصات، پیمانکار تعیین شود و تلاش داریم تا نیمه‌های تابستان، چاه‌های جدید را وارد شبکه آب شرب کنیم.

رضائیان درباره وضعیت بهداشتی آب شرب گفت: همه آزمایشات و اندازه‌گیری‌های لازم برای گندزدایی آب شرب انجام می‌شود و آب شرب خواف بر پایه استانداردهای ۱۰۵۳ سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت در شرایط بهینه است.

وی اضافه کرد: اداره آب و فاضلاب خواف طی سال گذشته بالغ بر ۲۰۰ انشعاب غیرمجاز را شناسایی و قطع کرد و این روند را ادامه می‌دهد و برای رفع هدر رفت آب، گشت اتفاقات آب را راه اندازی کرد.

وی از مشترکان به ویژه مشترکان پرمصرف به عنوان محورهای اصلی مدیریت مصرف خواست تا با صرفه جویی حداقل ۱۰ درصدی در مصارف غیر ضروری  کمک کنند تا تابستان امسال را بدون کم آبی سپری کنیم.

مدیر آب و فاضلاب خواف اعلام کرد: این اداره، ۴۸ هزار انشعاب آب آشامیدنی در سطح ۶ شهر و ۸۲ روستای شهرستان خواف واگذار کرده که برای آب رسانی به آن‌ها، از ۴۶ چاه آب و حدود ۴۴۰ کیلومتر شبکه انتقال و ۸۸۰ کیلومتر شبکه توزیع آب استفاده می‌برد.

وی گفت: در یک سال گذشته ۱۳ میلیون متر مکعب آب استحصال شده که از این مقدار حدود ۶۵ درصد مصرف واقعی و ۳۵ درصد هدر رفت آب بود.

آب و فاضلاب جیره بندی آب صرفه جویی وزارت بهداشت خواف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر