کد خبر: 1086316 A

معاون آموزش و پرورش استان:

معاون تربیت بدنی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: در سال جاری ۹۹ درصد از دانش‌آموزان استان تحت پوشش طرح ملی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان باعنوان "کوچ" قرار گرفته و موفق به کسب رتبه اول کشور در اجرای این طرح شدیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، عین‌ الله صادقی با اشاره به برگزاری طرح کوچ در قزوین گفت: به دلیل تعطیلی مدارس در پی شیوع ویروس کرونا، طرح ملی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان (کوچ) به صورت غیرحضوری در استان اجرا شد.

معاون تربیت بدنی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین ادامه داد: بی تحرکی، مصرف فست فود و غذاهای مضر باعث بروز پدیده چاقی و اضافه وزن در بین دانش آموزان شده است، در سال تحصیلی جاری ۲۲۱ هزار و ۷۶۳ دانش آموز در اجرای طرح ثانویه کوچ قرار گرفتند که از این تعداد ۱۰۸ هزار و ۲۳۰ دانش آموز دختر و ۱۱۳ هزار و ۵۳۳ دانش آموز پسر بودند.

وی ابراز کرد: در بررسی اولیه اجرای طرح ۳۱ درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی بودند که در مدت ۶ ماه اجرای این طرح در سطح مدارس استان شاهد کاهش سه درصدی چاقی و اضافه وزن دانش آموزان بودیم.

این مسئول افزود: هدف اصلی اجرای طرح کوچ کاهش وزن دانش‌آموزان دارای اضافه وزن است و در این راستا دانش‌آموزان چاق برای کاهش وزن خود به کارشناسان تغذیه و متخصصان ذی‌ربط مراجعه کرده و با انجام تمرین‌های ورزشی و تغذیه در مدت ۶ ماه حداکثر تا ۱۲ کیلوگرم ، کاهش وزن پیدا کردند.

وی عنوان کرد: باید تلاش کنیم هم دانش‌آموزان چاق و دارای اضافه وزن و هم دانش‌آموزان لاغر و دارای کمبود وزن را به سمت و سوی دامنه وزنی طبیعی سوق دهیم و در این راستا و اجرایی شدن این طرح استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها و رسانه‌ها دارای اهمیت است.

صادقی اظهار کرد: در سال جاری ۹۹ درصد از دانش‌آموزان استان تحت پوشش برنامه کوچ قرار گرفته و  موفق به کسب رتبه اول کشور در اجرای این طرح شدیم.

وی گفت: چاقی زمینه بروز بسیاری از بیماری‌های غیرواگیراست و برای کنترل و کاهش وزن دانش آموزان نیاز به مشارکت بالای والدین داریم تا دانش آموزان در کنار رعایت نکات تغذیه‌ای به انجام روزانه نرمش و فعالیت‌های ورزشی مناسب در خانه بپردازند.

آموزش و پرورش استان اداره کل آموزش و پرورش استان پوشش دانش آموزان رتبه نخست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر