کد خبر: 1086082 A

استاندار خراسان رضوی گفت: تاکنون میزان مشارکت مردم این استان در تمامی دوره‌های انتخابات برپا شده شامل انتخابات ریاست جمهوری، مجلس ، شوراهای شهر و روستا و مجلس خبرگان بیشتر از میانگین کشوری بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، محمدصادق معتمدیان با اشاره به بحث انتخابات، اظهار کرد: میزان مشارکت مردم  خراسان رضوی در دوازده دوره انتخابات ریاست جمهوری به طور میانگین  ۷۷.۷۵ درصد بوده در حالی که میانگین مشارکت در سطح کشور ۶۶.۹۶ درصد گزارش شده است.

استاندار خراسان رضوی افزود: میانگین میزان مشارکت مردم خراسان رضوی در پنج دوره انتخابات شورای شهر ۶۶.۱۸ درصد، ۱۱دوره انتخابات مجلس  ۶۳.۱۸ درصد و پنج دوره انتخابات مجلس خبرگان ۶۲.۷۲ درصد بوده است که در همه این انتخابات مشارکت خراسانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری بوده است.

وی بیان کرد: انتخابات، مصداق و نماد مردم سالار دینی است و بر طبق فرمایش امام راحل و مقام معظم رهبری شرکت در انتخابات وظیفه دینی و شرعی ما است.

معتمدیان ادامه داد: انتخابات این دوره از شوراهای شهر و روستا در ۸۷ شهر و دو هزار و ۶۵۶ روستای خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

استاندار خراسان رضوی گفت: دو هزار و ۳۴ نفر از کاندیداهای انتخابات شوراهای شهر خراسان رضوی که صلاحیت شان تایید شده است برای کسب ۴۶۵ کرسی با هم به رقابت می‌پردازند که ۸۷ درصد آنان مرد و ۱۳ درصدشان زن هستند.

وی عنوان کرد: ۱۵ هزار و ۳۶ نفر نامزد انتخابات شورای روستاها در خراسان رضوی هم که صلاحیت آنها تایید شده است برای رقابت در هشت هزار و ۲۷۲ کرسی اصلی شورای  روستاها به رقابت می‌پردازند که ۹۶ درصد آنها مرد و چهار درصدشان زن هستند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به میزان واجدین شرایط شرکت در انتخابات این استان گفت: جمعیت واجدین شرایط شرکت در انتخابات در خراسان رضوی چهار میلیون و ۶۱۶ هزار و ۷۹۱ نفر است که پس از تهران بیشترین میزان در سطح کشور است و هشت درصد کل واجدین شرایط کشور را شامل می‌شود.

وی تعداد شعب اخذ رای پیش‌بینی شده در خراسان رضوی را پنج هزار و ۵۰ نفر عنوان کرد و افزود: ۸۲۰ شعبه از این تعداد سیار و بقیه ثابت است و انتخابات شوراها در استان به صورت تمام الکترونیک خواهد بود.

معتمدیان اضافه کرد: در این دوره از انتخابات به خاطر شرایط کرونایی هزار صندوق اخذ رای به تعداد صندوق‌های اخذ رای در خراسان رضوی افزوده شده است.

استاندار خراسان رضوی از فعالیت ۱۲۰ هزار نفر عوامل اجرایی و امنیتی در انتخابات خراسان رضوی خبر داد و گفت: ۲۰ هزار نفر از این تعداد عوامل انتظامی و امنیتی هستند که امنیت این دوره انتخابات را در استان بر عهده دارند.

به گفته وی مسئولان بهداشتی نیز بر سلامت انتخابات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رای نظارت می‌کنند.

معتمدیان با اشاره به مبحث کرونا گفت: در حال حاضر این استان به لحاظ کرونا در وضعیت پایدار اما شکننده‌ای قرار دارد و خطر موج پنجم بیماری و شیوع ویروس هندی با توجه به همجواری با کشورهای پاکستان و افغانستان در این استان وجود دارد.

استاندار خراسان رضوی افزود: در شرایط کنونی روند تعداد مبتلایان، بستری شدگان و فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان رضوی رو به کاهش است.

وی با اشاره به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جریان انتخابات گفت: ممنوعیت برپایی مراسم و سخنرانی‌های انتخاباتی در فضای سر بسته، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و  توزیع بسته‌های بهداشتی در روز انتخابات، استفاده از خودکار شخصی و استفاده از ماسک مورد تاکید است.

معتمدیان در پایان گفت: در این دوره از انتخابات با هدف توجه به سلامت مردم، زمان رای دهی از سوی وزارت کشور افزایش یافته است به طوری که انتخابات از ساعت هفت صبح آغاز می‌شود و زمان پایانی آن تا ۲ بامداد قابل تمدید است.

انتخابات ریاست جمهوری خراسان رضوی شوراهای شهر و روستا مجلس خبرگان مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر