کد خبر: 1085665 A

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، مدیر کل شیلات هرمزگان و جمعی از مدیران استان از ظرفیت های شیلاتی هرمزگان بازدید کردند.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، سیدجواد ساداتی نژاد گفت: با هدف تحول کشاورزی و شیلات کشور، کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی طرحی را در سه گام تعریف کرده است که گام اول آن خرید تضمینی و گام دوم پشتیبانی و رفع موانع تولید محصولات کشاورزی و گام سوم طرح جهش تولیدات شیلاتی و آبزی پروری است.

وی با بیان اینکه هرمزگان استانی ویژه در تصویب طرح جهش تولیدات شیلاتی و توسعه آبزی پروی مجلس شورای اسلامی است افزود: ساختار سازی و رفع موانع از این طرح هفته‌ آینده در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مطالعات نشان می‌دهد که حجم زیادی از اشتغال و تولید ثروت در حوزه‌ آبزی پروری و مجموعه شیلات است که به ظرفیت سازی و ایجاد زیرساخت نیاز دارد.

مدیر کل شیلات هرمزگان در بازدید رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از ظرفیت های شیلاتی هرمزگان(مزارع پرورش میگو) گفت: استان هرمزگان از بالغ بر 50هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگو برخوردار است که مطالعات  آن در دهه 80 انجام شده است.

عبدالرسول دریایی افزود: از این میزان بالغ بر 10 هزار هکتار به بهره برداری رسیده است،10 هزار هکتار مجوز داده شده است ،11 هزار هکتار در حال ساخت و 13هزار هکتار در اختیار شرکت شهرک های کشاورزی است و باقی نیز در حال اخذ مجوز های لازم از جمله مجوز های زیست محیطی است.

وی اظهار کرد: یکی از اهداف شیلات هرمزگان رساندن ظرفیت تولید در این مزارع به بیش از سه تا چهار برابر است که نیازمند تامین اعتبارات لازم جهت برق رسانی بوده و امید است با حمایت های کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، استانداری و سازمان شیلات ایران به زودی شاهد تحقق آن در راستای اجرای طرح جهش تولیدات شیلاتی و توسعه آبزی پروی مجلس شورای اسلامی باشیم.

دریایی تاکید کرد: ظرفیت های عظیم شیلاتی استان هرمزگان نیازمند توجه ویژه دولت و مجلس است که خوشبختانه اجرای طرح جهش تولیدات شیلاتی و توسعه آبزی پروی مجلس شورای اسلامی نوید بخش این امر مهم با حمایت های اعتباری، ارتقای اعتبارات و تسهیلات تولید، حمایت های فنی و زیر ساختی از فعالیت های شیلاتی و آبزی پروری است.

مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به ظرفیت ارز آوری بالغ بر دو میلیارد دلاری شیلات هرمزگان تنها در حوزه های پرورش ماهی در دریا و پروش میگو، خواستار اولویت قرار دادن فعالیت های شیلاتی استان هرمزگان به ویژه پرورش ماهی در قفس و تکثیر و پرورش میگو در تصویب طرح جهش تولیدات شیلاتی و توسعه آبزی پروی مجلس شورای اسلامی شد.

وی احداث سه مرکز بازسازی ذخایر آبزیان و ایجاد زیستگاه های مصنوعی را از طرح های مهم در حال  اجرا  و در مسیر اقدام شیلات هرمزگان خواند و خاطر نشان کرد: خوشبختانه رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خبر از حمایت های مجلس شورای اسلامی از این طرح و تامین اعتبارات آنها داده است.

دریایی با اشاره به نیاز به تقویت یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان گفت: با جذب و ارتقای نیروی انسانی این یگان، اختصاص ردیف بودجه اختصاصی و ارتقای ناوگان دریایی آن به شناورهایی با قابلیت دریاروی طولانی و نیمه سنگین می تواند این نیاز ها را به خوبی مرتفع ساخت.

وی همچنین در حاشیه بازدید رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از بندر صیادی بندرعباس تصریح کرد: استان هرمزگان از 22 بندر صیادی برخوردار است که نیازمند لایروبی و تکمیل پشتیبانی و تجهیزات اطفا حریق هستند و تحقق این مهم با حمایت مجلس شورای اسلامی نقش بسزایی در ارتقای خدمات رسانی به جامعه صیادی استان دارد .

این مقام مسئول با اشاره به 23 موج شکن مردمی که که به تازگی تحویل شیلات هرمزگان شده اند عنوان کرد: در حال پیگیری برای تامین اعتبارات لازم جهت تکمیل، تجهیز و بهسازی این مراکز هستیم و با توجه به اهمیت این موج شکن ها در خدمت رسانی به جامعه صیادی و همچنین پشتیبانی از سایت پرورش ماهی در قفس، امید است مجلس شورای اسلامی و دولت حمایت های لازم را در این راستا انجام دهند.

ایران پرورش ماهی کشاورزی مجلس شورای اسلامی هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر