کد خبر: 1084994 A

ایلنا از سختی کار پستچی‌های شیراز گزارش می‌دهد؛

دورکاری و درخانه ماندن امن ترین راه برای جلوگیری از خطر ابتلا به کرونا است اما حجم کاری نامه رسان‌ها در ماه های اخیر با افزایش چند برابری و تردد بیشتر در سطح شهر مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجم کار ​نامه رسان‌ها در این روز ها از ۷۰ تا ۱۰۰ مقصد در روز به بیش از ۱۵۰ مقصد افزایش داشته است و باید تمام  روز را با موتور در سطح شهر بچرخند و یکی یکی بسته ها را براساس لیستی که در دست دارند ،تحویل دهند.حتی رشد تکنولوژی باعث افت کار پست نشده و نیاز مردم از پست نامه‌  به سمت ارسال  بسته‌های پستی سوق پیدا کرده است.

افزایش دوبرابری کار نامه رسان ها در شرایط کرونا

مقدم یکی از نامه رسان های شهر شیراز است که ۱۰ سال سابقه دارد. او از شرایط کارش در دوران کرونا می گوید:  «کار ما در این شرایط چند برابر شده است و از ساعت ۶:۳۰ صبح  تا ۷ بعد از ظهر مشغول رساندن بسته های پستی هستیم.»

وی با اشاره به اینکه روزانه بیش از ۱۰۰ تا ۱۵۰ بسته توزیع می کنیم که قبلا کمتر بوده است عنوان می کند: در دوران کرونا تقریبا شرایط کاری نامه رسان ها ۲ تا ۳ برابر شده است و قبل از کرونا ساعت کاری ما نهایت ۲:۳۰ تا ۳ بعد از ظهر تمام می شد و الان مثل اینکه ۲ شیفت هستیم تا شب مشغول کاریم و هیچ تغییری در حقوق و افزایش حقوق نداشته ایم.

مقدم با بیان اینکه در عین رساندن بسته‌ها موضوع حفاظت از بسته ها را داریم، تصریح می کند: در این شرایط مجبور هستیم کیسه بگذاریم که این کیسه هایی که به پشت موتور می بندیم خطرناک است و ایمنی نداریم و باید دایم نگران بسته ها و سلامتی خود باشیم.

وی می گوید: بیشترین مشترکان ما مردم هستند که بسته‌های خرید لباس و پوشاک دارند و به دلیل شرایط کرونا افزایش داشته است.

به گفته مقدم برخی مواقع ادرس پستی دقیق نیست و باید در گرما و یا سرما و حجم زیاد کار معطل باشیم تا بتوانیم آدرس دقیق را پیدا کنیم و به حق پست متعهد‌ترین نیروها را در تحویل بسته های پستی دارد.

آخرین کبوترهای نامه رسان خواهیم بود

زیارتی یکی دیگر از کارکنان نامه رسان اداره پست که ۱۵ سال سابقه کار دارد، می گوید: « پدر من بازنشسته اداره پست است و یک روز که تلویزیون رونمایی از پهباد های پستی را نشان می داد بیانگر رشد تکنولوژی در این حوزه بود و با پیشرفت های تکنولوژی ما نامه رسان ها به قول پدرم اخرین کبوترهای نامه رسان خواهیم‌ بود.»

وی می افزاید: در کارِ نامه رسانی خطر تصادف با عابر پیاده و دیگر وسایل نقلیه زیاد است و در این راه نقص عضو و فوتی داشته ایم و برخی از نیروها چند ماه درگیر تصادف و بیماری می شوند.

زیارتی با بیان اینکه گاهی حجم بسته ها به حدی زیاد است که به اندازه صندوق عقب یک ماشین، پشت موتور بار می بندیم  عنوان می کند: از طرفی با خطراتی که ما را  تهدید می‌کند باید از سوی مجلس بررسی شود که شغل ما فرسایشی است و هنوز موضوع سختی کار نامه رسان‌ها به جایی نرسیده است.

زیارتی می‌گوید: پدرم ۳۰ سال نامه رسان بود و انواع بیماری های مفصلی و  دیسک کمر و گردن و میگرن داشت و متاسفانه  چند سال بعد از بازنشستگی فوت شد.

این‌نامه رسان با بیان اینکه اغلب نامه رسان ها مجبورند روزانه یک گونی به ارتفاع ۱.۵ تا ۲ متر به موتور ببندند و  پای خود را در شکم جمع کنند ، عنوان می کند:  این موارد مشکلات جسمی زیادی برای ما به همراه دارد از این گذشته بسیاری از همکاران ما از کمبود نیرو در واحدهای خود گله مندند زیرا مجبورند کار اضافه تر انجام دهند کاری که بیشترش بدون دریافت اضافه کاری است.

سختی کار نامه رسان ها تصویب نمی شود

زیارتی با اشاره به ضرورت وجود موتور استاندارد، خورجین نامه رسان و افزایش پوشش بیمه تکمیلی می‌گوید: موضوع سختی کار چندسال است که وارد مجلس می شود و تصویب نمی شود.

به گفته وی زمانی وزارت پست وتلگراف و تلفن  داشتیم اما بعد‌ها این وزارتخانه تبدیل  به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شد.پس از این اتفاق زیر مجموعه‌ها جدا شد بدون آنکه در حقوق و مزایای ما کارمندان تغییری رخ دهد. ما کارمندان  نسبت به دیگر سازمان‌های زیرمجموعه خود  از نظر میزان دریافتی ، امکانات، بیمه‌های تکمیلی، شرایط کاری و...  در شرایط پایین‌تری قرار داریم و حقوق و مزایای ما نسبت به دیگر مشاغل دولتی کمتر است.

زیارتی خاطرنشان می کند نامه رسان ها در شرایط سرما و گرما مشغول به کار هستند و حتی یک سایه‌بان هم  بر روی موتور ها‌ی مان نصب نیست،در حالی که فراهم کردن امکانات رفاهی  برای کارکنان یک ‌مجموعه در انجام وظایف ،وظیفه مدیران سازمان‌ها و ادارات و کارفرمایان است.

 

بازنشستگی پوشش کارشناسی لباس و پوشاک ساعت کاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر