کد خبر: 1084398 A

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی گفت: در سال جاری به علت مشکل کیفی و کمبود آب در منابع زیرزمینی، 25 روستای این استان با تانکر آبرسانی می‌شود. از این تعداد 13 روستا به دلیل مشکل کیفی و 12 روستا به دلیل کمبود آب با تانکر سیار آبرسانی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یوسف عرفانی نسب در جمع خبرنگاران، افزود: مشکل کمبود آب روستای «قیز قلعه» از توابع شهرستان ساوه و روستای «کاظم آباد» از توابع شهرستان خمین با انجام اقداماتی شامل ساخت خطوط انتقال جدید و لایروبی قنوات، برطرف شده است و آبرسانی سیار به این روستاها دیگر انجام نمی‌شود. همچنین پیش‌بینی می‌شود مشکل کمبود آب روستای «مهرآباد» خمین ظرف یک ماه آینده برطرف شود و نیازی به آبرسانی سیار برای این روستا نباشد.

وی ادامه داد: از مجموع 1108 روستای استان مرکزی، 855 روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب هستند که از لحاظ جمعیتی بیش از 90 درصد تحت پوشش این شرکت قرار دارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی اظهار داشت: هدررفت واقعی آب در شهرهای استان مرکزی شامل نشت از شبکه و مخازن، سرریز و نشت از انشعابات مشترکان به میزان 16 درصد است. در روستاهای استان نیز هدررفت آب واقعی 17.7 درصد است که برای کاهش این آمار هر ساله برنامه‌های مدونی در شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی تهیه و اجرا می‌شود.

عرفانی نسب تصریح کرد: کاهش بارندگی در سال‌های اخیر و افزایش برداشت از آبهای زیرزمینی در بخش کشاورزی چه به صورت مجاز و یا غیرمجاز باعث شده هر ساله 711 میلیون مترمکعب در استان به نسبت مصرف، کسری مخزن وجود داشته باشد که این موضوع در وضعیت کمی و کیفی آب اثرات چشمگیری داشته است.

وی بیان داشت: از سویی دیگر چاه‌های آب آشامیدنی روستاها، اغلب در اراضی کشاورزی بوده و برداشت‌های بخش کشاورزی باعث کاهش منابع آبی در چاه‌های آب آشامیدنی شده است. علاوه بر این روستاهایی که در نقاط کوهستانی واقع هستند از منابع آب سطحی مانند چشمه و قنوات استفاده می‌کنند که با کاهش بارندگی‌ها این منابع آبی هم کاهش می‌یابد.

آبرسانی به روستاها آبرسانی سیار با تانکر 25 روستا در استان مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر