کد خبر: 1082841 A

عضو هیأت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: محصول «محرک رشد قارچ خوراکی» تولید شده در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در آزمایش‌های عملی در واحد کشت قارچ خوراکی باعث افزایش 10 درصدی راندمان تولید محصول می‌شود و از امسال به تولید انبوه می‌رسد.

به گزارش ایلنا از البرز، اکرم صادقی در ارتباط با تولید محرک رشد قارچ خوراکی، اظهار کرد: میکروارگانیسم‌های موجود در خاک، خصوصیات متفاوتی دارند که میکروارگانیسم شناسایی شده قادر است با تولید آنزیم‌های مختلف، روند هضم بستر سلولزی پرورش قارچ خوراکی را ارتقا داده و با تسهیل دسترسی قارچ به مواد مغذی روند رشد آن را افزایش دهد.

مجری طرح تولید محرک رشد قارچ خوراکی با اشاره به موفقیت فرمولاسیون طراحی شده در عرصه تولید صنعتی اظهار داشت: با توجه به ارزش اقتصادی قارچ خوراکی و تأثیر این مکمل رشد در افزایش تولید آن، فرمولاسیون ابداعی که مبتنی بر میکروارگانیسم‌‌های بومی است با استقبال و همکاری بخش صنعت به مرحله تجاری سازی رسیده که در نوع خود بی نظیر است.

شهناز شاهی، مدیر تولید یکی از شرکت‌های فعال در تولید بذر و پرورش قارچ خوراکی در این ارتباط اظهار داشت: لیسانس غیرانحصاری تکثیر سویه میکروبی و تهیه فرمولاسیون محرک رشد قارچ خوراکی با استفاده از این سویه، سال گذشته طی قراردادی که با پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی داشتیم به این مجموعه واگذار شد که طی ماه های اخیر با تولید و بهینه‌سازی این محصول نسبت به بررسی عملی این مکمل در بستر پرورش قارچ اقدام کردیم. با مصرف این محصول طی سه دوره آزمایشی شاهد افزایش 10 درصدی کمیت و کیفیت قارچ تولیدی بودیم.

وی با اعلام این که با آغاز تولید انبوه این محصول محرک رشد از سال جاری، واحدهای پرورش قارچ خوراکی می‌توانند با استفاده از آن با هزینه‌ای کاملا مقرون به صرفه، میزان و کیفیت قارچ تولیدی خود را افزایش دهند خاطرنشان کرد: این محصول که بر پایه باکتری های بومی و با فرمولاسیونی نوآورانه ساخته شده فاقد نمونه مشابه داخلی و خارجی است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی تولید قارچ خوراکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر