کد خبر: 1082456 A

با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد؛

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در مراسم افتتاحیه باغ فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران اظهار داشت: در باغ زیبای کوچک کرج، رنگارنگی ایران عزیز را با بناهایش به نمایش گذاشتیم و تلاش کردیم زندگی اقوام ایرانی را به بهترین شکل به تصویر بکشیم.

به گزارش ایلنا از البرز، مراسم افتتاحیه باغ فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، اصغر کمالی‌زاده شهردار کرج، سید سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سرور بختی، رئیس موسسه فرهنگی اکو و جمعی از فعالان و چهره‌های فرهنگی در پارک ملی ایران کوچک استان البرز، عصر پنج‌شنبه 6 خرداد 1400 برگزار شد.

حجت الله ایوبی در این مراسم عنوان کرد: باعث خوشحالی است در پارک ملی ایران کوچک به‌نام فرهنگ و تنوع فرهنگی و اقوام ایرانی گردهم آمدیم. بنا داشتیم که این برنامه را در روز جهانی تنوع فرهنگی (21 می) برگزار کنیم که میسر نشد. یونسکو، نوامبر سال 2001 میلادی بیانیه‌‌ای در زمینه تنوع فرهنگی صادر کرد و پس از آن، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز 21 ماه مه برابر با 31 اردیبهشت را به‌عنوان روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفت‌وگو و توسعه نام‌گذاری کرد.

ایوبی با تاکید بر این موضوع که اگر دغدغه فرهنگی دارید باید ساخت‌وسازهای این کشور ایرانی- اسلامی شود، گفت: معماری بسیار مهم است در خانه آجری، فرش ماشینی و موکت فرنگی نمی‌اندازیم و روی جاجیم و گلیم می‌نشینیم و دیگر جاز گوش نمی‌کنیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، اظهار داشت: سرانه مصرف موسیقی در کشور در سال ۹۶ در روز ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه بوده و اگر گوش و جان مردم از سازها و موسیقی فاخر ایرانی پر شود، سبک زندگی قرآنی- اسلامی را با جان و دل می‌پذیرند. در خانه ایرانی باید تابلوی خط استاد امیرخانی را نصب کرد و با هر گوشه چشمی به آن حظ بصری برد. در این کشور باغ‌های بزرگ فراوان هستند اما این ویژگی منحصربفرد پارک ملی ایران کوچک را ندارند و نخستین نشان باغ فرهنگ به این باغ تعلق گرفت و این سرمایه‌ای نمادین است.

وی در پایان خطاب به میهمانان خارجی گفت: ایران کشور رنگارنگ است؛ اما همه ما یکی هستیم و ایران اسلامی در جان و فرهنگ ما رخنه کرده و امروز این یگانگی در عین کثرت و دگرگونی را با شما جشن می‌گیریم.

تلاش می‌کنیم تبدیل به یکی از سایت‌های خوب گردشگری شویم 

اصغر کمالی‌زاده شهردار کرج  نیز عنوان کرد: در این پروژه نیامدیم از هر سر تاریخی یک اثر را خلق کنیم همکاران من آثار فاخر سطح کشور را بررسی کردند و قومیت‌های اصلی را شناسایی و در مقیاس کوچک، یک‌یک این آثار را ساختیم.حتی خواستگاه مصالح از مناطقی است که آثار مربوط به آن‌هاست.

وی افزود: هدف ما در شهرداری کرج این بود که یک پروژه فرهنگی را تعریف و پیوست عمرانی برای آن داشته باشیم. خلق این پدیده کار دشواری بود و تلاش کردیم این آثار را اجرا کنیم.

کمالی‌زاده تاکید کرد: کرج شهر تنوع فرهنگی است و این باغ را به‌نام کمیسیون ملی یونسکو نامگذاری می‌کنیم تا میزبان برنامه‌های فرهنگی باشیم. متاسفانه ما مقصد گردشگری نیستیم اما با این اقدامات فاخر برگرفته از فرهنگ، تلاش می‌کنیم تبدیل به یکی از سایت‌های خوب گردشگری شویم.

 

ایوبی در گشایش باغ فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر