کد خبر: 1081890 A

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی خبر داد؛

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: بررسی‌ درگاه‌های خدمات پزشکی نشان می‌دهد که بیش از یکهزار بیمار دیابتی در استان مرکزی به طور مستمر نیازمند انسولین های قلمی هستند. بر مبنای این بررسی ها بیش از یکهزار بیمار دیابتی نیازمند به انسولین قلمی در استان وجود دارد که هر ماه باید 2 تا 3 عدد ویال انسولین را تزریق کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس علیمرادیان افزود: بیماران دیابتی نیازمند به انسولین قلمی برای جذب سهمیه استان و جلوگیری از کمبود این دارو در سامانه «سیب سلامت» ثبت نام کنند. همچنین بیماران مبتلا به دیابت با مراجعه به پایگاه سلامت، نسبت به ثبت نام ظرف مدت امروز و فردا اقدام کنند.

وی ادامه داد: در صورتی که ثبت‌نام به درستی انجام نشود، به علت آنکه تأمین انسولین قلمی وارداتی است امکان دارد سهمیه لازم به استان مرکزی تعلق نگیرد. سال گذشته استان مرکزی با اطلاع رسانی مناسب موفق شد تمام سهمیه انسولین قلمی را جذب و از توزیع در خارج از شبکه جلوگیری کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: بیماران نیازمند به انسولین قلمی تنها می‌توانند در استانی که ساکن هستند، متقاضی داروی خود باشند و افرادی که به عنوان مسافر وارد هر استان می‌شوند نمی‌توانند سهمیه انسولین استان مقصد را طلب کنند.

علیمرادیان تصریح کرد: سازمان غذا و دارو در چند ماه اخیر سازوکارهای مختلفی را برای کنترل و نظارت بر مصرف انسولین های قلمی از جمله ثبت در سامانه (TTAC) در دستور کار خود قرار داده و تا حدود زیادی نیز در این زمینه موفق بوده است.

وی بیان داشت: این فرایند قاچاق معکوس دارو را نیز به طور چشمگیری کاهش داده، اما همچنان به دلیل محدودیت منابع ارزی و عدم تخصیص به موقع و کافی ارز، تأمین این دارو با محدودیت‌هایی مواجه است.

بیماران دیابتی انسولین های قلمی ثبت نام در سامانه سیب سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر