کد خبر: 1081880 A

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی:

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: لازمه حفاظت از جنگل هایی به وسعت منطقه ارسباران داشتن لوازم نگهداری و تجهیزات مورد نیاز بوده که باید تأمین شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، موسی خلیل اللهی در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری کل استان آذربایجان شرقی با اشاره به موضوع نگهداری از جنگل ها و مشکل دفع آفات نباتی، اظهار داشت: متاسفانه بحث دفع آفات نباتی به یکی از مشکلات جنگل های ارسباران تبدیل شده که باید در این خصوص راهکارهای لازم ارائه شود.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با اشاره به وجود معدن مس سونگون و منطقه آزاد ارس در محدوده جنگل‌های ارسباران خاطرنشان کرد: با توجه به نوع فعالیت مس سونگون و تاثیر آن به محیط زیست به نظر می رسد یکی از وظایف اجتماعی معدن مس سونگون پرداخت هزینه های حفاظت از جنگل ها است.

وی ادامه داد: برای تأمین مواد مورد نیاز برای دفع آفات نباتی در جنگل های ارسباران معدن مس سونگون و منطقه آزاد ارس مکلف به همکاری هستند، درصورتی که مشارکت نکنند از طریق مسیرهای قانونی اقدام خواهیم کرد.

خلیل اللهی با بیان اینکه متاسفانه یکی از مشکلات موجود در جنگل های ارسباران در کنار آفات نباتی، وجود ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده جنگل ها است، اضافه کرد: جنگل های ارسباران یکبار برای ثبت جهانی معرفی شده و رد شده بود و اخیرا دوباره برای ثبت جهانی معرفی شده، از طرفی می‌گوییم جنگل وجود ندارد از طرفی دیگر ساخت و سازهای غیرمجاز اتفاق می افتد، باید راهکاری برای پیشگیری از این موضوع اندیشیده شود.

در ادامه این نشست رحیم مهردادی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی گفت: در راستای مبارزه با آفات نباتی در منطقه اهر و هوراند مبارزه مکانیکی انجام شود که اهر به طور کامل به اتمام شده و هوراند در حال اتمام است.

 جنگل های ارسباران در دو سال گذشته بصورت گسترده طعمه آتش شده بود.

آذربایجان شرقی استان آذربایجان شرقی جنگل منابع طبیعی دادگستری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر