کد خبر: 1081846 A

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فریمان گفت:موزه قند فریمان در حال آماده سازی است و پس از تجهیز و تکمیل راه اندازی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد ، حسن گیاهی با اعلام این خبر افزود:مرمت و بهسازی ساختمان قدیمی شش دستگاه کارخانه قند فریمان برای تبدیل به نخستین موزه قند کشور توسط کارخانه قند فریمان در حال انجام است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فریمان ادامه داد:پس از بازدید ساختمان این مجموعه جلسه‌ای با حضور رئیس گروه موزه‌های استان و قائم‎مقام اجرایی شرکت قند ثابت خراسان برگزار شد.

گیاهی تصریح کرد: مقرر شد طراحی موزه با هم‌فکری مدیران و کارشناسان این شرکت و میراث فرهنگی دنبال شود.

وی افزود: کارخانه قند فریمان به‌عنوان میراث‌صنعتی شهرستان، دارنده برند عالی‌ترین قند ایران است که همگان فریمان را به این نام می‌شناسند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فریمان تصریح کرد:این ساختمان که ۲۵۰ مترمربع مساحت دارد، روبروی ورودی کارخانه قرار دارد و از موقعیت مکانی بسیار خوبی برخوردار است.

وی از علاقمندان به فرهنگ و هنر دعوت کرد چنانچه شئ یا سند و... در رابطه با کارخانه قند فریمان در اختیار دارند در صورت تمایل می‌توانند آن‌را به کارخانه قند یا اداره میراث‌فرهنگی شهرستان تحویل دهند.

رئیس اداره میراث فرهنگی فریمان گفت:کارخانه قند فریمان بیش از ۶۰ سال پیش توسط شرکت سکوپ (CEKOP) ورشوی لهستان طراحی و تجهیز شد و خیلی زود با توجه به کیفیت عالی قند آن شهره عام و خاص شد و به اقصا نقاط عالم صادر شد.

ایران قند گردشگری و صنایع دستی لهستان موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر