کد خبر: 1081726 A

در دیدار هیأت رئیسه خانه مطبوعات گیلان با سالاری مطرح شد؛

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اهمیت رسانه و تلاش‌های آنها در تبیین مسائل و مطالبه گری‌ها، گفت: با پیگیری و مطالبه گری‌های انجام شده علاوه بر مثبت شدن تراز مالی دانشگاه، 19 پروژه عام‌المنفعه با حدود 330 میلیارد تومان اعتبار در گیلان آماده بهره‌برداری است.

به گزارش ایلنا از رشت،هیئت‌رئیسه و مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان با ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان دیدار و در رابطه با افزایش تعاملات رسانه‌ای، مطالبه گری در حوزه سلامت و همچنین حمایت‌های صنفی اصحاب رسانه رایزنی و گفت‌وگو کردند.

ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اشاره به عقب‌ماندگی‌های بسیار در گیلان به‌ویژه در بخش بهداشت و درمان، اظهار کرد: استان گیلان در بسیاری از شاخص‌های سلامت، کشاورزی، گردشگری و ... از میانگین کشوری عقب بوده و دیدن این‌همه عقب‌ماندگی در حوزه های مختلف با توجه به شرابط اقلیمی استان، مایه تأسف انسان می‌شود.

سالاری با اذعان به اینکه پس از 30 سال از تأسیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان زیرساخت‌های ما اصلاً مناسب نیست، تصریح کرد: به رغم تلاش‌های صورت گرفته برای بهبود وضعیت موجود، کار های زیادی برای ارتقای سطح بهداشت، درمان و سایر مسائل حوزه سلامت باید انجام شود و در این مسیر می طلبد تا همه به دانشگاه علوم پزشکی گیلان کمک کنند.

وی با اشاره به برخی از مشکلات و موانع توسعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی سال‌های اخیر، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان دو سال پیش بالغ‌بر 670 میلیارد تومان بدهی داشت، معوقات پرسنلی به بالای 24 ماه رسیده بود و بسیار مهم تر اینکه فاصله برخورداری مردم از زیرساخت‌های درمانی در شهرستان‌ها با حداقل مرکز استان، بسیار معنا دارد بود و مردم مجبور بودند برای دریافت خدمات بهداشتی درمانی به ویژه در بخش تصویر بردای تشخیصی مرکز استان و یا به استان‌های دیگر مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به فرسودگی ابنیه‌ بخش بهداشت و درمان استان به‌ویژه در رشت گفت: برخی از بیمارستان‌ها مثل پورسینا و رازی همچون بیمارستان‌های جنگ زد هستند و امروز این بیمارستان ها زیبنده مردم استان نیستند.

وی با بیان اینکه پیگیری و مطالبه گری یقیناً نتیجه‌بخش است و این رویه باید از سوی همه برای توسعه همه‌جانبه استان دنبال شود، خاطرنشان کرد: از سال 83 آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان برون‌سپاری شده بودند و اکنون میلیاردها تومان برای احداث و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستان‌ها استان هزینه شده، 10 CT اسکن در بینارستان های گیلان نصب، راه‌اندازی و یا در حال راه‌اندازی است، درحالی‌که طی 30 سال اخیر تنها سه CT اسکن وارد گیلان شده بود و صدها تخت درمانی و ICU در کنار سایر اقدامات در گیلان انجام‌شده که همگی در گرو پیگیری مستمر و مطالبه گرایانه مسوولان دانشگاه بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه برای پروژه‌های که در آستانه بهره‌برداری قرار دارند و برخی نیز به بهره‌برداری رسیده‌اند حدود 330 میلیارد تومان اعتبار صرف شده است، تصریح کرد:بسیاری از پروژه‌های عمرانی نیمه تمام دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعال شده اند و برخی‌ها نیز در صف اجرایی قرار دارند.

وی همچنین جذب 115 تن از اعضای هیئت‌علمی که سال‌ها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعالیت داشتند اما بلاتکلیف بودند و همچنین انتقال حقوق و مزایای نیروهای طرحی به بند «و» و صرفه‌جویی در درامد اختصاصی دانشگاه را از دیگر اقدامات قابل‌توجه در دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی دو سال اخیر برشمرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از تعامل رسانه‌ها با مدافعان سلامت در بحران کرونا و برگرداندن امید به جامعه با اطلاع‌رسانی اخبار حوزه سلامت گیلان، خاطرنشان کرد: گاهی انتشار یک حرف و کلمه رسانه می‌تواند مسیر آینده یک جامعه را تغییر دهد چراکه من معتقدم کمک و مساعدت در درازمدت مؤثر است همان‌گونه که کمک ۱۰ هزارتومانی شخصی در سال‌های بسیار دور، زندگی من را تغییر داده است.

وی همچنین با اشاره به مطالبه اصحاب رسانه مبنی بر قرار گرفتن آنها در لیست دریافت‌کنندگان واکسن کرونا، گفت: واکسیناسیون کرونا تابعی از پروتکل‌های کشوری است و درصورتی‌که این سهمیه به گیلان اختصاص پیدا کند یقیناً خبرنگاران میدانی گیلان در اولویت دریافت واکسن خواهند بود.

ابراهیم افشاری، رئیس هیئت‌مدیره خانه مطبوعات گیلان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت رسانه در بحران کرونا، اظهار کرد: اهمیت شرایط کنونی موجب شد خانه مطبوعات در دومین نشست امسال خود دیداری را با رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در دوران نخست شیوع کرونا می طلبید تا رسانه‌ها در جهت آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی در خصوص ابعاد مختلف این بیماری وارد میدان شوند، افزود: رسانه از ابتدای شیوع بحران کرونا نشان داده با تولید اخبار خوب و مطالبه گر، دوشادوش کادر درمان جان نثاری کرده است.

رئیس هیئت‌مدیره خانه مطبوعات گیلان همراهی رسانه‌ها در مطالبه گری را مثمر ثمر دانست و گفت: سیر مطالبه گری، سرازیر شدن امکانات و توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت بی‌شک با همراهی و مطالبه گری رسانه‌ها ممکن است.

ابراهیم افشاری با تأکید بر اینکه رسانه‌های استان همچون گذشته همراه دانشگاه علوم پزشکی گیلان تا رسیدن به نقطه مطلوب و برون‌رفت از وضعیت کنونی هستند، افزود: لازم است دانشگاه علوم پزشکی گیلان با فراهم کردن سازوکارهای مناسب، زمینه دریافت خدمات درمانی را برای اصحاب رسانه تسهیل کند.

ابراهیم بهمنی، مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت بالای رسانه‌های مکتوب و الکترونیک در گیلان، اظهار کرد: مطبوعات مکتوب و رسانه‌های الکترونیکی گیلان به لحاظ تعداد رسانه در رده نخست تا دوم سطح کشور و در تولید سطح کیفی محتوا نیز پس از تهران و قم در رتبه سوم قرار دارد.

وی با اشاره به غافلگیری اصحاب رسانه در تولید محتوا در روزهای نخست شیوع ویروس کرونا، افزود: به دلیل عدم دانش کافی از ویروس مهاجم کرونا و همچنین وضعیت ملتهب دوران سخت شیوع کرونا، فضای یاس و ناامیدی در همه بخش‌ها وجود داشت، اما خیلی زود رسانه ، جایگاه و نقش خود را در بحران پیدا کرد.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان با اشاره به نجابت اصحاب رسانه و منع خودخواهی‌ها در استفاده از فرصت‌ها، خاطرنشان کرد: برخی از اصحاب رسانه و خبرنگاران در مواجه با بیماری‌ها گرچه بسیار نیازمند هستند بنا بر نجابت و حجبی که دارند از طرح تقاضاها خودداری می‌کنند که لازم است دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جهت حمایت از رسانه‌ها ، حمایت‌های تشویقی و پشتیبان را تدارک ببیند.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان با بیان اینکه 523 رسانه مکتوب و الکترونیکی دارای مجوز در استان وجود دارد، گفت: همان‌گونه که پیگیری رئیس دانشگاه در بسیاری از بخش‌ها مثمر ثمر بوده ، امیدواریم در واکسیناسیون خبرنگاران میدانی که در صف مقابله با بیماری کرونا قرار دارند نیز پیگیری‌هایی صورت بگیرد.

 

جنگ دانشگاه علوم پزشکی رسانه گردشگری مطبوعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر