کد خبر: 1080651 A

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سبزوار از رونمایی حکم ثبت ملی اثر ناملموس موسوم به «روضه‌خوانی هیئت آهنگران» در محل مسجد جامع این شهر خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا ، سیدرضا حسینی در مراسم رونمایی از این اثر با بیان این مطلب افزود:این آئین که قدمتی دیرینه دارد با همت متولیان هیئت، کارشناسان و مسئولان فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سبزوار با بیان این‌که برگزاری این مراسم قدمتی بیش از ۲۰۰ سال دارد، گفت: متولیان اولیه روضه‌خوانی هیئت آهنگران جمعی از آهنگران سبزواری بودند که این مراسم را پایه‌گذاری کرده و تا امروز نسل به نسل امتداد داشته است.

حسینی اظهار کرد: هیئت آهنگران به لحاظ تاریخی بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد که عصرهای جمعه در مسجد جامع سبزوار با مراسم‌های روضه‌خوانی به شیفتگان اهل بیت خدمت می‌کند و طبق اسناد آغاز این مراسم مربوط به دوران سربداران است.

او تصریح کرد:یکی از دلایل اهمیت ثبت این اثر برگزار کردن این مراسم روضه‌خوانی به‌صورت سنتی و چند منبری است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سبزوار ادامه داد: همچنین بانیان این سنت مذهبی تحت عنوان برنامه «خدا قوت» با مراجعه حضوری به محل کسب مردم برای تامین مالی این مراسم، به خصوص آهنگران، بازاریان و اهالی کوی گلستان یاری می طلبیده‌اند، از این رو رونق و حفظ این اثر توسط خود مردم صورت گرفته است.

حسینی با اشاره به اینکه تا کنون ۱۷ اثر از شهرستان در فهرست آثار ناملموس فرهنگی کشور به ثبت رسیده است، گفت: این مراسم بیش از ۶ نسل قدمت دارد و در میان نسل‌های گوناگون تاکنون حفظ شده است.

اهل بیت گردشگری گردشگری و صنایع دستی مسجد جامع آهنگران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر