کد خبر: 1080456 A

طی دو سال گذشته انجام شد؛

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: طی دو سال گذشته با اختصاص 40 میلیارد ریال بیش از 61 هکتار از اراضی تصرف شده در بستر رودخانه‌های استان رفع تصرف شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین، حمید منصوری در خصوص آزادسازی تصرفات در بستر رودخانه‌ها و پیامدهای آن گفت: استان قزوین با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی و بدلیل داشتن زمین‌های مرغوب کشاورزی همواره در مسیر توسعه قرار داشته و گاهی اوقات نیز این توسعه به دلیل پیشروی به سمت اراضی رودخانه‌ای تبدیل به تهدید برای استان می‌شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین ادامه داد: برابر بررسی‌های صورت گرفته توسط سازمان مدیریت بحران کل کشور عمده خسارات وارده ناشی از سیلاب‌های فروردین ماه سال 98 به علت دخل و تصرفات صورت گرفته در بستر و حریم رودخانه‌ها بوده است.

وی ابراز کرد: بی توجهی به این مسائل و پیامدهای آن می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به استان وارد کند؛ لذا شرکت آب منطقه‌ای نیز برخورد با تصرفات در اراضی رودخانه‌ای را در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار داده است.

این مسئول یادآورشد: متاسفانه در هنگام اجرای طرح‌های توسعه صنعتی، کشاورزی، جاده سازی و احداث راه آهن شاهد تصرف در رودخانه‌ها هستیم که این موضوع تهدیدی جدی برای زیر ساخت‌های استان محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: طی دو سال گذشته با اختصاص حدود 40 میلیارد ریال بیش از 61 هکتار از اراضی بستر رودخانه‌ها در استان قزوین رفع تصرف شده تا تهدید این موضوع در استان به حداقل برسد و این تصرفات عمدتاً شامل اراضی کشاورزی، ویلا سازی، دامداری و باغات بود که رفع تصرف شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین اظهار کرد: برای رفع تصرف و آزادسازی بستر رودخانه‌ها نیازمند حمایت مستمر دستگاه قضائی هستیم و اگر در زمان تصرف به سرعت بتوان حکم تخریب را گرفت، می‌توان ضمن مقابله با این پدیده ضریب بازدارندگی در این زمینه را نیز افزایش داد.

منصوری در پایان ضمن تقدیر از همکاری دستگاه قضا و نیروی انتظامی در خصوص آزادسازی بستر رودخانه‌های استان گفت: امیدواریم با تداوم همکاری‌های مشترک با دستگاه قضائی و نیروی انتظامی از این پس شاهد برخورد قانونی، قاطع و سریع با متخلفان در همان ابتدای تجاوز به بستر و حریم رودخانه‌ها و به محض مشاهده تصرفات غیرقانونی باشیم تا بتوانیم ضمن صیانت از منافع ملی آسیب‌های این بخش را به حداقل برسانیم.

استان قزوین تجاوز کشاورزی سازمان مدیریت بحران منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر