کد خبر: 1078249 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: ٤٦٥ مورد مرمت غیرمجاز و ساخت و ساز در استان قزوین متوقف و برای ٨٦ مورد نیز پرونده‌های قضائی تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، علیرضا خزائلی در آیین تکریم و معارفه فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان گفت: در حال حاضر ۲۵۳ بنای تاریخی ثبت شده در استان قزوین وجود دارد و هر ساله به تعداد این بنا‌ها افزوده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین افزود: پارسال در دو نوبت، تعدادی از ساکنان، ساباط تاریخی عبدید زاکانی را تخریب کردند که با برنامه ریزی صورت گرفته، این ساباط مرمت شد.

وی ابراز کرد: هزار و ۴۴ محوطه تاریخی ثبت شده در استان قزوین وجود دارد و در کنار ۴ بافت تاریخی در استان بالغ بر ۳۰ هزار پلاک ابنیه تاریخی ثبت شده وجود دارد.

این مسئول عنوان کرد: ٦٥ حفاری غیرمجاز در استان قزوین کشف شده و از  ۱۷۸ تخریب آثار تاریخی جلوگیری شده؛  همچنین ٤٤ مورد تجاوز به حریم آثار باستانی شناسایی و با آن‌ها برخورد قانونی صورت گرفت.

وی ادامه داد: ٤٦٥ مورد مرمت غیرمجاز و ساخت و ساز متوقف و برای ٨٦ مورد نیز پرونده‌های قضائی تشکیل شده است، ٢٨ دستگاه فلزیاب نیز کشف و ٢٧٢ نفر دستگیر شده‌اند.

خزائلی گفت: موضوع پیشگیری در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین قرار دارد و امیدواریم شاهد تخریب میراث فرهنگی توسط مردم نباشیم؛ همچنین با تور‌های غیرمجاز نیز برخورد می‌شود.

استان قزوین تجاوز ساخت و ساز صنایع دستی و گردشگری برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر