کد خبر: 1078173 A

مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد؛

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: پیه‌سوز سفالی به عنوان المان ورودی شهر زیرزمینی تفرش انتخاب شده است که به تازگی روند ساخت آن به اتمام رسیده و با انجام لعاب فیروزه‌ای بر روی آن آماده نصب در ورودی شهر است و در معرض دید علاقمندان و گردشگران قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مصطفی مرزبان در جمع خبرنگاران، افزود: شهر زیرزمینی تفرش از سال 1397 با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون ریال طی انعقاد قرارداد فی مابین شهرداری شهر تفرش و دانشگاه نیشابور و همچنین نظارت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی مورد کاوش مرحله اول قرار گرفت.

وی ادامه داد: در فصل اول این کاوش، 4500 قطعه سفال، کاشی‌های زرین‌فام و لاجوردی کشف شد که قدمت این دستکند را می‌توان بین سده‌های 5 تا 10 هجری قمری تخمین زد. خرداد ماه 1399 فاز دوم کاوش‌های دستکند ترخوران تفرش با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد ریال از سوی شهرداری تفرش آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس کاوش‌های صورت گرفته، فضاهایی در 3 طبقه شناسایی شده که به عنوان راهروهای ارتباطی در مقیاس کوچکتر فضای مسکونی کاربرد داشته‌اند.

مرزبان تصریح کرد: همچنین همزمان با کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر زیرزمینی تفرش، عملیات ساماندهی و آماده‌سازی محوطه برای بازدید عموم نیز در دستور کار قرار داشته است.

وی بیان داشت: عملیات ساماندهی و آماده‌سازی در محوطه دستکند زیرزمینی تفرش برای بازدید عموم نیز در حال انجام است و تا پایان اردیبهشت ماه 1400 آماده بازدید برای گردشگران خواهد بود. همچنین همزمان با این عملیات، ِالمان ورودی این شهر نیز مشخص شد.

شهر زیرزمینی تفرش پیه سوز سفالی عملیات های کاوشگری باستان شناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر