کد خبر: 1077997 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین گفت: بر اساس پژوهشی‌ِ "مصرف کالاهای فرهنگی در قزوین" ۴۶/۷ درصد شهروندان قزوینی کتاب می‌خوانند که متوسط مطالعه هفتگی ۱/۴ ساعت در هفته و میانگین خرید کتاب ۲/۳۴ جلد کتاب در سال است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، محمد حسین اسماعیلی با اعلام انتشار گزارش پژوهشی‌ِ "مصرف کالاهای فرهنگی در قزوین" گفت: گزارش‌های استانی موج سوم پیمایش ملی "مصرف کالاهای فرهنگی در ایران" توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین ادامه داد: این گزارش‌ها دستاوردی پیمایشی است که پس از ۱۶ سال وقفه، با هدف سنجش رفتارهای فرهنگی مردم ایران توسط دفتر طرح‌های ملی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سال ۱۳۹۸ اجرا شده است که در این پیمایش ملی، تعداد ۱۵.۵۰۰ نفر از افراد بالای ۱۵ سال ساکن شهر و روستا در ۳۱ مرکز استان، ۸۵ شهر (غیر مرکز استان) و ۵۰۰ روستا مورد پرسش قرار گرفته‌اند.

این مسئول ادامه داد: گزارش‌های استانی این پیمایش به سه پرسش پاسخ می‌دهند که شامل نوع و میزان فعالیت‌های فرهنگی، نوع و میزان کالاهای فرهنگی و میزان و نوع اوقات فراغت در روزهای عادی و تعطیل است.

وی اظهار کرد: در پیمایش مربوط به مصرف کالاهای فرهنگی در استان قزوین آمار و اطلاعات قابل تأملی مشاهده می‌شود که می‌تواند مبنای بسیاری از برنامه ریزی‌های فرهنگی و اجتماعی در استان قرار گیرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان قزوین گفت: بر اساس این پیمایش که در سطح استان قزوین انجام شده ۴۶/۷ درصد شهروندان قزوینی کتاب می‌خوانند که متوسط مطالعه هفتگی ۱/۴ ساعت در هفته و میانگین خرید کتاب ۲/۳۴ جلد کتاب در سال می‌باشد و از میان نمونه‌های پژوهشی، فقط ۲۵/۶ درصد جمعیت مجله و روزنامه می‌خوانند که از این تعداد نیز ۴۸ درصد نشریات را بصورت الکترونیکی دنبال می‌کنند.

وی ادامه داد: ۲۹/۲ درصد قزوینی‌ها به رادیوی ایران و ۱/۵ درصد به رادیوهای خارجی گوش می‌دهند و ۶۹/۳ درصد به رادیو گوش نمی‌دهند.

اسماعیلی عنوان کرد: ۷۳/۶ درصد قزوینی‌ها تا به حال به سینما نرفته‌اند و فقط ۲۶/۴ درصد با میانگین ۱/۵۷ بار در سال به سینما می‌روند، همچنین۸۷/۲ درصد از شهروندان قزوینی اصلاً به دیدن تئاتر نرفته‌اند و تنها ۷/۹ درصد با میانگین ۰/۵۲ بار در سال به سالن تئاتر می‌روند.

وی ابراز کرد: ۳۸/۵ درصد مردم قزوین از رایانه و لب تاپ با میانگین ۰/۴۶ ساعت در روز استفاده می‌کنند، همچنین ۵۷/۷ درصد از اینترنت با میانگین ۱/۴۳ ساعت در روز و ۹۴/۱ درصد از موبایل با میانگین ۲/۰۵ ساعت در روز استفاده می‌کنند که ۷۳/۳ درصد آنان از گوشی‌های هوشمند بهره‌مند هستند.

اسماعیلی در پایان گفت: در این نمونه آماری ۷۲/۳ درصد در مجالس جشن و سرور مذهبی، ۷۹/۵ درصد در مراسم‌های روضه و عزاداری مذهبی، ۶۶/۹ درصد در سخنرانی‌های دینی، ۶۱/۸ درصد در مراسم‌های قرآنی، ۶۲/۶ درصد در نمازهای جمعه و جماعت و ۶۸/۲ درصد در مراسم‌های دعا و نیایش شرکت می‌کنند.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی عزاداری فرهنگ و ارشاد اسلامی موبایل خرید کتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر