کد خبر: 1077965 A

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی داورزن گفت: سرای خان‌محمد روستای فیض‌آباد بخش باشتین این شهرستان مرمت وحفاظت اضطراری شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد ، محمدعبداله‌زاده‌ثانی در این خصوص گفت:این بنا در زمینی به مساحت تقریبی ۵۰۰ مترمربع و با زیربنای ۴۰۰ مترمربع در دوره قاجاریه توسط زنده‌یاد خان‎محمد فیض‌آبادی وقف بر تعزیه امام حسین (ع) شده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی داورزن با بیان این‌که مرمت و حفاظت اضطراری این اثر با نظارت میراث‌فرهنگی انجام شده است، ادامه داد:اندود کاهگل حدودا ۳۰۰ متر مربع، خرید درب و پنجره‌های چوبی، اصلاح دیوار شرقی بنا، آجر فرش کف اطاق‌ها، مرمت ایوان و مرمت طاقچه‌ها(رف) از اقدامات انجام شده در این بنا بوده است.

او اظهار کرد: هزینه‌های مرمت این بنا تاکنون حدود ۶۰۰ میلیون ریال بوده و پیش‌بینی می‌شود تا اتمام کار ۳۰۰ میلیون ریال دیگر برای سرویس‌های بهداشتی، درب و پنجره و... هزینه شود.

عبداله‌زاده‌ثانی تصریح کرد: مخارج بنا توسط خاندان اخلاقی از وارثان زنده‌یادخان محمد تامین شده و از طریق پیمانکار اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان داورزن اجرا شده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی داورزن یادآورشد: این بنا با توجه به ارزش‌های معماری و تاریخی در فهرست آثار تاریخی شناسایی شده قرار دارد و و از آن به عنوان یک اثر تاریخی فرهنگی توسط میراث فرهنگی حفاظت می‌شود.

آثار تاریخی اداره اوقاف و امور فرش گردشگری و صنایع دستی مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر