کد خبر: 1077688 A

معاون دادستان مشهد خبر داد؛

معاون دادستان مشهد گفت: تاکنون برای ۲۵۰ خانواده‌ کودکان کار، پرونده‌ی قضایی تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، نیره عابدین‌زاده معاون دادستان مشهد و هماهنگ کننده طرح «سایبان مهر» در حاشیه‌ی جلسه‌ هم‌اندیشی و هماهنگی طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان که در مرکز نگهداری کودکان صدف برگزار شد گفت: در این جلسه مسائل و مشکلاتی که در خصوص کودکان اتباع و خانواده‌هایشان وجود دارد به سرکنسول  افغانستان و نماینده‌ی وزارت خارجه در شرق کشور ارائه شد و خدمات طرح «سایبان مهر» به کودکان کار تشریح شد.

او افزود: ما تفاوتی بین کودکان ایرانی و غیر ایرانی قائل نیستیم و تمام خدمات طرح را به طور مساوی برای همه‌ این عزیزان انجام می‌دهیم.

معاون دادستان مشهد ادامه داد: جلسه به دعوت ما و با حضور نماینده وزارت خارجه در شرق کشور، سرکنسول افغانستان، مدیر کل امور اتباع استانداری خراسان رضوی، سرپرست بهزیستی خراسان رضوی و جمعی از مدیران مرتبط با طرح برگزار شد و به نتایج بسیار خوبی هم رسید.

عابدین‌زاده با بیان اینکه تاکنون برای ۲۵۰ خانواده‌ی این کودکان، پرونده‌ی قضایی تشکیل شده بیان کرد: به جریان افتادن این پرونده‌ها منوط به همکاری  خانواده در مسیر توانمندسازی پیش‌بینی‌شده در برنامه است که اگر خانواده در این برنامه مشارکت فعال داشته باشد پرونده تعلیق می‌شود و اگر کودک پس از بازگشت به خانواده، مجددا به محیط کار در خیابان برگردانده شود خانواده با اتهام بهره‌کشی اقتصادی از کودکان به دادگاه معرفی می‌شود.

او  با تأکید بر اینکه هدف از این نشست، انجام خدمات بهتر و با کیفیت‌تر به کودکان شناسایی شده و خانواده‌هایشان است تصریح کرد: وقتی که گزارش‌های بهزیستی و دادستانی به عنوان مجری و هماهنگ‌کننده‌ی طرح به سرکنسول افغانستان و نماینده وزارت خارجه ارائه شد، سرکنسول افغانستان از ورود به  این طرح برای حمایت مادی و معنوی از کودکان افغانستانی، استقبال کرد.

مسعود فیروزی سرپرست بهزیستی خراسان رضوی نیز در حاشیه‌ی این نشست گفت: تا کنون در طرح سایبان مهر ۴۵۶ کودک شناسایی شده‌اند که ۱۴۰ نفر آن‌ها ایرانی و ۳۱۵ نفرشان کودکان غیر ایرانی هستند.

او افزود: از کل کودکان شناسایی شده، ۳۷۰ کودک در مرکز غربال، با گرفتن تعهد از خانواده و با هماهنگی دادستانی، تحویل خانواده شده‌اند و ۷۷ کودک به علت شناسایی نشدن خانواده، به بهزیستی تحویل شده‌اند تا در مورد آن‌ها فرایند توانمندسازی انجام شود.

سرپرست بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: طرح «سایبان مهر» با محوریت بهزیستی و با هماهنگی مقام قضایی در حال اجراست و نتایج بسیار خوبی در این طرح بدست آمده است که می‌تواند در یک طرح جامع‌تر در سطح کشور اجرایی شود.

فیروزی بیان کرد: در جلسه هم‌اندیشی امروز، به این جمع بندی رسیدیم که گزارش وضعیت نهایی طرح به نمایندگی وزارت خارجه و سرکنسول افغانستان ارائه شود که اقدامات بعدی طرح انجام گیرد.

او تصریح کرد: مقرر شد پس از دریافت گزارش، سرکنسول افغانستان فراخوانی از تجار، توانگران، خیرین و مراکز خیریه‌ی تحت نظارت این نهاد انجام دهد تا آن‌ها با رسالت مسئولیت اجتماعی برای حمایت مادی و معنوی از این طرح اقدامات لازم را داشته باشند.

خانواده کودکان مشهد وزارت خارجه دادستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر