کد خبر: 1077684 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین از تجلیل دو هنرمند پیشکسوت و موفق عرصه سینمای مستند کشور همزمان با جشنواره فیلم یادگار خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، محمدحسین اسماعیلی گفت: جشنواره فیلم یادگار با هدف معرفی و تقویت میراث فرهنگی کشور با استفاده از ابزار فیلم و سینما به میزبانی قزوین و در سطح ملی برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین ادامه داد:  آرد عطارپور متولد ۱۳۴۱ آثار متعدد و موفقی در حوزه تاریخ و باستان شناسی را کارگردانی کرده که از آن میان می‌توان فیلم‌هایی همچون مجموعه تاریخ تجارت، عاشورا در ابیانه، ساحل خرچنگ‌ها، پرنیان، از شمس تا شمس، خلیج‌فارس، صد و یک سال بلدیه، پرسپولیس – شیکاگو و رویای سیاه را نام برد.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن آرد عطارپور بعنوان تهیه کننده نیز آثار دیگری با موضوع تاریخ و باستان شناسی مانند منم داریوش، داستان چند هزار ساله یک شهر، کاخ گلستان، غرقاب، ایران در اعلان، خانه‌ام روی تپه هست، تا انتهای تیره بهار، میدان بی حصار و آثار پرشمار دیگری را در کارنامه خود دارد.

این مسئول اضافه کرد: عطارپور جوایز زیادی را در طی سال‌های متمادی فعالیت از جشنواره‌های معتبری همچون کراکو، گوانگ ژو، فجر، حقیقت، خانه سینما، یادگار، کیش دریافت کرده است.

وی ابراز کرد: همچنین رضا تیموری متولد ۱۳۵۵  از فیلمبرداران موفق و به نام کشور است که در عرصه سینمای مستند کشور آثار موفق بسیاری را فیلمبرداری کرده و جوایز زیادی را در جشنواره‌های مختلف کسب کرده است.

اسماعیلی تاکید کرد: از آثار شاخص فیلمبرداری‌های او می‌توان به مستندهای غرقاب، دماغ به سبک ایرانی، شهر بر گذر آب، بر گیسوان بلقیس، ما نیمی از جمعیت ایرانیم، نان و آتش پیرمرد، وارونگی، چهره غمگین من، سنگ قبری برای اردشیر، کمال الملک، تهران ۹۹۵ را نام برد.

وی ادامه داد: همچنین از فیلم‌های بلند موفق تیموری می‌توان به آرام باش و تا هفت بشمار، بچه طهران، داستان دوست، دیگری، دست‌ها نگاه می‌کنند، آشنایی با لیلا، خورشید، یک روز طولانی و هاچ بک قرمز اشاره کرد.

اسماعیلی گفت: آثار شاخص و موفق این دو هنرمند در طی روزهای جشنواره (۲۶ تا ۳۰ اردیبهشت) از طریق سایت هاشور پخش خواهد شد.

 

استان قزوین جشنواره فیلم سینمای مستند شاخص فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر