کد خبر: 1075641 A

رئیس اتاق بازرگانی فارس عنوان کرد؛

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی فارس گفت: با ترسیم منحنی رشد اقتصادی کشور به این نکته می رسیم که پایه ریل گذاری اقتصاد کشور غلط است و حرکت های اقتصادی در کشور مسیر اشتباهی را دنبال می کند.

به گزارش ایلنا جمال رازقی در چهل و پنجمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی فارس با بیان اینکه به‌رغم نامگذاری  با عناوین اقتصادی در سال های اخیر  اما به اهداف مشخص شده دست نیافتیم بیان کرد: برای اصلاح این اقتصاد و ریل گذاری اقتصادی در کشور نیازمند اجماع بین مردم و حاکمیت هستیم.

وی افزود: از چند سال گذشته موضوع مهم جایگاه ایران در بخش های مختلف در افق 1404 با تاکید همه مسئولان نظام تدوین و سیاست گذاری شد اما تاکنون چند درصد این سند محقق شده است؟ حرکت ها در هر یک از بخش های این سند بر چه اساس دنبال می شود؟

رازقی با بیان اینکه در سالهای گذشته حکم اقتصاد کشور به دست سیاسیون بوده و نتیجه آن عدم اداره اقتصاد بوده است اضافه کرد: تولید پاشنه آشیل نظام و کشور ایران است و تنها راه حل رفع مشکلات اقتصادی ما سودآور شدن تولید در کشور است که امیدواریم فضایی فراهم شود که بخش خصوصی بتواند نقش خود را در بخش اقتصاد کشور به خوبی ایفا کند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به رتبه کشور ایران در شاخص های مهم اقتصادی در جهان ادامه داد: بر اساس تازه ترین آمار جهانی کشور ایران در شاخص سهولت کسب و کار دارای رتبه 127 از بین 190 کشور جهان، در شاخص آزادی اقتصادی ایران دارای رتبه 164 از مجموع 180 کشور جهان، در شاخص شروع کسب و کار دارای رتبه 164 از بین 180 کشور جهان است.

وی عنوان داشت: همچنین کشور ایران به لحاظ نرخ تورم در جایگاه 5 در جهان قرار دارد و تنها کشوری هستیم که در طول 40 سال متوالی دارای تورم دو رقمی بوده است.

رازقی تصریح کرد: بر اساس این آمارها؛ کشور ایران یکی از بسته ترین اقتصادها در جهان است که عدم جذب سرمایه گذاری خارجی و آزادی اقتصادی از دلایل این مهم است. 

وی افزود: مواردی از جمله مسایل مربوط به نظام پولی و بانکی، تحریم ها، عدم قطعیت در سیاست گذاری ها و تصمیم گیری ها در کشور، دخالت ندادن بخش خصوصی در سیاست گذاری ها و تنها تبعیت از سیاست گذاری ها، عدم اهلیت حرفه ای مدیران اقتصادی، عدم هدفگذاری شفاف و مدون در اقتصاد کشور، عدم ارتباطات بین المللی، وجود نظام بروکراسی اداری و نظام های دست و پاگیر مالیاتی- قانون کار و تامین اجتماعی از عوامل مخل محیط کسب و کار و جایگاه ایران در اقتصاد جهان است.

 

انتهای پیام/
اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی اقتصاد کشور تورم رشد اقتصادی شاخص
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر