کد خبر: 1074420 A

امیری خبر داد:

مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب آبفای استان اصفهان گفت: آب شرب باید دارای املاح مفید باشد و شهروندان اصفهانی مطمئن باشند آب آشامیدنی کاملاً سالم است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، فهمیه امیری اظهار داشت: مدتی است برخی افراد سودجو با انجام آزمایش های ساختگی و انتشار نتایج، سلامت آب شرب اصفهان را زیر سوال برده و موجب تشویش اذهان عمومی می شوند.

وی ضمن رد این گونه شایعات عنوان کرد: افراد سود جو با ورود الکترودهای فلزی به داخل آب شرب حاوی املاح معدنی، موجب اکسیده شدن و تغییر رنگ آب شرب می شوند؛ در حالی که هنگام  ورود الکترود به آب مقطر که فاقد املاح  است، هیچ واکنشی ایجاد نشده و رنگ آب تغییری نمی کند.

مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب آبفای استان اصفهان با اشاره به غیرعلمی بودن فیلم های منتشر شده در فضای مجازی عنوان کرد: در فیلم های منتشر شده، جامدات محلول در آب را معادل سختی آب معرفی می کنند در حالی که این امر اشتباه است.

وی به توضیح سختی آب پرداخت و عنوان کرد: سختی آب بر اثر وجود بیش از اندازه نمک های محلول کلسیم و منیزیم و تا اندازه ای آهن و منگنز در آب به وجود می آید که استاندارد آن 500 میلی گرم بر لیتر است.

امیری افزود: بر اساس استاندارد 1053 حداکثر مجاز جامدات محلول درآب 1500 میلی گرم بر لیتر است.

وی با تاکید بر پایش روزانه ی میکروبی، شیمیایی، آلاینده های معدنی و آلی در مناطق شهری و روستایی استان اصفهان افزود: روزانه  27 آزمایشگاه تخصصی آب با بهره گیری از نیروهای متخصص، سنجش سلامت و کیفیت آب را بر عهده دارند.

آب و فاضلاب استان اصفهان اصفهان سلامت فضای مجازی ایلنا استان اصفهان آبفا اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر