کد خبر: 1074340 A

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی:

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از ثبت ملی خانه تاریخی شریفی در شهرستان رشتخوار خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، ابوالفضل مکرمی‌فر در این باره گفت: این اثر تاریخی در شهر رشتخوار، خیابان امام خمینی شمالی۶، سمت چپ، درب دوم، پلاک ۶ قرار دارد و در حال حاضر مالک آن نوروز شریفی است.

مکرمی‌فر تصریح کرد: این خانه تاریخی در سال ۱۳۴۳ هجری شمسی توسط نوروز شریفی از فرزندان و ورثه کاظم خان قرایی به نام‌های محمدکاظم کاظمی قرایی و بانو زهرا خزاعی خریداری شده است، به همین دلیل در بین اهالی منطقه به خانه تاریخی شریفی معروف شده است.

هم‌چنین مسئول دفتر ثبت‌ آثار تاریخی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره مشخصات این اثر گفت: این خانه تاریخی تقریباً مستطیلی شکل و در جهت شمالی‌–‌جنوبی ساخته شده و دارای ۱۱۴۰ مترمربع مساحت است که ۶۵۶ مترمربع اعیان و عرصه آن ۴۸۴ مترمربع است.

طغرائی اظهار کرد: در ضلع جنوبی ۷ اتاق با چند در و پنچره قرار دارد که بیشتر در فصل تابستان مورد استفاده قرار می‌گرفته و  برخلاف خانه قرایی ایوان ستون‌دار این بنا در  ضلع جنوبی قرار دارد و دارای ایوانی با ۵ ستون که فاصله هر ستون ۳۰/۳ سانتی‌متر و عرض راهرو ۵۰/۱ سانتیمتر است در این بخش ۸ درب به عرض یک متر برای دسترسی به اتاق های نشیمن قرار گرفته است.

وی ادامه داد: سر درب ورودی بنا به طرز زیبایی با نقوش هندسی و گیاهی گچ بری شده و در قسمت فوقانی آن علاوه بر کاشی‌کاری از تزئینات آجری نیز استفاده شده است و در دو طرف سر درب نیز  نقش الهه آناهیتا  یا همان الهه آب نیز دیده می‌شود.

طغرائی درباره ویژگی های خاص اثر گفت: ویژگی بارزی که خانه تاریخی شریفی را از بناهای اطراف متمایز می‌سازد، سبک معماری و ضلع جنوبی آن است که فضای داخل آن بدون هیچ‌گونه تغییری با همان حوض و بادگیرها پابرجاست، همچنین قرار گرفتن آن در جنب خانه تاریخی قرایی نیز به اهمیت آن افزوده است.

وی تصریح کرد: ثبت این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به شماره ۳۳۳۰۸ از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استاندار خراسان رضوی ابلاغ شده است.

ایران خراسان رضوی گردشگری و صنایع دستی مشهد نوروز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر