کد خبر: 1073142 A

معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان:

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: هزار و ۷۰۲ حلقه چاه غیر مجاز در استان شناسایی شده است که اغلب به صورت شبانه و غیرقانونی مورد بهره برداری قرار گرفته اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، حمید منصوری با اعلام این خبر گفت: یکی از دغدغه های مهم در بحث مقابله با کم آبی حفر و احداث چاه های غیر مجاز آب در استان است که تنها راهکارهای مقابله با تنش آبی، پلمپ چاه های غیر مجاز و نصب کنتورهای هوشمند است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان قزوین افزود: یک هزار و ۷۰۲ حلقه چاه غیر مجاز، تحت عنوان فرم پنج در استان شناسایی شده است که اغلب به صورت شبانه و غیرقانونی مورد بهره برداری قرار گرفته اند و ۱۴۵ میلیون متر مکعب آب از سفره‌ زیرزمینی برداشت می کنند.

این مسئول تصریح کرد: یک هزار و ۱۸۸ حلقه چاه نیز تحت عنوان فرم یک در استان وجود دارد که به چاه های شبه مجاز معروف هستند.

منصوری بیان کرد: در یک سال گذشته ۲۷۶ حلقه چاه مسدود شدند که با انسداد آنها ۳۵ میلی متر آب به آبخوان سفره های زیر زمینی بازگشت.

وی افزود: قزوین جزو استان های پیش رو در حوزه تامین آب و مقابله با کم آبی است و پلمب ۲۷۵ حلقه چاه غیر مجاز از برنامه های شرکت آب منطقه ای در سال ۱۴۰۰ است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان قزوین ادامه داد: تجهیز سه هزار و ۸۹۳ حلقه چاه به کنتور هوشمند از سال ۹۶ تا به امروز، یکی از دستاوردهای شرکت آب منطقه ای در دولت تدبیر و امید بوده است.

وی با بیان اینکه نصب کنتورهای هوشمند، یک راهکار موثر در برخورد با تنش آبی در استان است، افزود: یکی از مزایای نصب کنتور هوشمند، این است که میزان مصرف آب استاندارد به کنتور وارد می شود و زمانی که میزان بهره برداری از آب به آن حد استاندارد رسید، آب به صورت اتوماتیک و هوشمند قطع می شود.

منصوری افزود: مدیریت آب با این کنتورها به صورت دقیق صورت می گیرد و کشاورزان ملزم به مدیریت آب با مصرف الگوی صحیح کشت مانند قطره ای کردن آب می شوند.

استان قزوین استاندارد معاون چاه های غیر مجاز منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر