کد خبر: 1072174 A

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خبر داد:

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: همزمان با هفته هلال احمر از 18 تا 24 اردیبهشت ماه امسال 30 برنامه در بخش های مختلف با رعایت پروتکل ها بهداشتی در سطح استان اجرا می شود.

به گزارش ایلنا از زنجان، سید قاسم موسوی امروز در جمع خبرنگاران به صورت مجازی،  با بیان اینکه در آستانه هفته هلال احمر قرار داریم، گفت: این هفته از 18 تا 24 اردیبهشت ماه است و ما در آستانه صدمین سالگرد تأسیس جمعیت هلال احمر در کشور هستیم، امیدوارم به توانیم همچون قرن گذشته در قرن جدید نیز با خدمات قابل توجه و مثال زدنی با تلاش امدادگران، اعضا و داوطلبان و همچنین مردم عزیز کشورمان خدمات مطلوبی ارائه دهیم.

 موسوی،  به تاریخچه کوتاه از تاسیس فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احم اشاره کرد و ادامه داد: سال ۱۸۵۹ یک تاجر سوئیسی به نام هانری دونان در سفر خود با صحنه های فجیع از جنگ سربازان مصدوم زخمی رها شده مواجه شده  و به کشور خود بازگشت و کتابی نوشت و در آن پیشنهاد کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را مطرح کرد.

 مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان  گفت: این کتاب سرآغاز تشکیل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سال ۱۸۶۳ میلادی شد این کمیته که شامل چندین کشور بود، تصمیم گرفت که در تمامی کشورهای جهان کمیته های کمک رسانی تشکیل دهد و یک نشان و علامت نیز برای این کمیته ها انتخاب کردند و برگردان رنگ پرچم کشور سوئیس که صلیبی سفید در زمینه سرخ بود را انتخاب و آن را نشان "صلیب سرخ" نام گذاری کردند.

موسوی اضافه کرد: پس از آن کشورهای مسلمان نیز به این کمیته پیوستند و "جمعیت هلال احمر" را تشکیل دادند و هم اکنون قریب به ۲۰۰ کشور عضو جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ جهانی هستند و فعالیت های خود را بر اساس هفت  اصل  انسانیت، خدمات داوطلبانه،  بی طرفی، بی غرضی،  استقلال، جهان شمولی، و یگانگی ادامه می دهند.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران هم اولین بار در سال ۱۳۰۱ با تلاش‌های امیر اعلم تاسیس شد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان  گفت: بیش از 30 برنامه در مرکز استان و شعب جمعیت هلال احمر ا اجرا می شود که  مهمترین برنامه ها حضور در مزاری شهدای گمنام و تجدید میثاق با آرمان های امام راحل، امضای تفاهم نامه هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی استان و افتتاح دوره آموزشی نیروهای جهادی  و گسترش فعالیت های آموزشی درسطح جامعه و خانه های هلال درسطح استان با استفاده از ظرفیت فضای مجازی خواهد بود.

 موسوی اظهار داشت:  تجلیل از اعضا فعال مشارکت کننده در مقابله با کرونا، فراخوان اهدای خون توسط کارکنان، داوطلبان، جوانان و امدادگران، توزیع بسته های غذایی و کمک های مومنانه  ویژه ماه رمضان به خانواده های کم برخوردار و متاثر از کرونا در سطح استان و تجلیل از مربیان آموزشی جمعیت هلال احمر به صورت ویدئو کنفرانس از دیگر برنامه های این هفته خواهد بود.

وی افتتاح سراسری خانه های هلال در استان  زنجان از دیگر برنامه های هفته هلال احمر دانست و افزود: کارگاه آموزشی تاب آوری زنان در بحران ویژه پرسنل خانم با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و ارائه خدمات درمانی و توانبخشی به مراجعان با تخفیف ویژه  و برپایی مانورهای امدادی ( ساعت صفر و دورمیزی ) از دیگر برنامه های این هفته است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان، اعزام کاروان های تسکین آلام بشری و سلامت به روستاها و مناطق محروم در سطح استان، دیدار با خانواده شهدای امدادگر و ایثارگر با رعایت پروتکل های بهداشتی، رونمایی از کتاب همسران شهدای امداد و نجات به صورت کشوری، برگزاری مسابقه کتابخوانی، جشنواره بین المللی شعر و عکس مادران نجات به صورت کشوری و رونمایی از سامانه جامع آموزش همگانی و برگزاری ویدئو کنفرانس از طریق آن سامانه به صورت کشوری را از دیگر برنامه های هفته هلال احمر برشمرد.

موسوی به فعالیت های هلال احمر در سال 99 اشاره کرد و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه از اواخر سال 99 با  کووید 19 مواجه شدیم که با مشارکت و همکاری بیش از 10 هزار داوطلب و عضو فعال هلال احمر استان زنجان توانستیم خدماتی در بخش های مختلف تب سنجی، غربالگری، ضد عفونی معابر در قالب طرح شهید سلیمانی انجام دادیم و این طرح هم اکنون نیز در حال اجرا است و تجهیز نقاهتگاه در شهرستان های ابهر و زنجان با همکاری فرمانداران راه اندازی و به بیماران کرونایی خدمات ارائه دهیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این بیمارانی که در منازل خود در قرنطینه بودند افرادی که نیاز به دستگاه اکسیژن ساز و کپسول داشتند این دستگاه ها را  رایگان و به صورت امانی در اختیار آنها قرار دادیم و این خدمت همچنان در سالجاری نیز ادامه دارد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان به فعالیت های امداد و نجات اشاره کرد و ادامه داد: سال گذشته 568 حادثه در استان زنجان اتفاق افتاد که 2 هزار و 511 نفر متاثر از این حوادث شدند و با همکاری 2 هزار و 790 نفر از نیروهای عملیاتی هلال احمر برای 890 نفر امدادرسانی کردیم.

موسوی با بیان اینکه سال گذشته  61 هزار و 181 نفر به درمانگاه  مرحوم بنائی هلال احمر  در بخش های مختلف پزشک عمومی، متخصص، دنداپزشکی، مامایی، پاراکینیک، پروسیزر مراجعه کرده اند، گفت: 232 هزار و 626 نفر نیز به داروخانه مراجعه و خدمات دریافت کرده اند.

وی یادآوری کرد: سال گذشته  برای  3 هزار و 370 نفر نیز  در مرکز جامع توانبخشی هلال احمر استان زنجان و  در بخش های مختلف گفتار درمانی، فیزیوتراپی، ارتوپد فنی، کاردرمانی خدمات ارائه داده ایم.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان/هفته هلال احمر/ رعایت پروت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر