کد خبر: 1071980 A

بعد از کلام خداوند در قرآن کریم و پیامبر اکرم (ص) کلامی والاتر، جامع­تر، و اثربخش­تر از گفتار علی (ع) درباره­ ارزش معلمی، جایگاه او و تکریم شخصیت وی وجود ندارد. « من علمنّی حرفاً فقد صیّرنی عبداً »

« من علمنّی حرفاً فقد صیّرنی عبداً »

از نظر پروردگار عالم، کار معلم کار خداست و نقش او در جامعه نقش پیامبر اکرم (ص) است. در جامعه انسانى نیز اساسى ترین کار، تعلیم و تربیت است. کسى که این رسالت را به دوش مى‌کشد ((معلم)) است. معلم مهم­ترین و مؤثرترین عامل اجرایی و انسانی نظام آموزش و پرورش محسوب می شود و به عنوان عامل انتقال دهنده­ی ارزش­های فرهنگی، علوم و فنون مختلف به دانش آموزان و حتی شکل دهنده­ی افکار و ایده­آل­های آنان تلقی می­گردد.

روز معلم و نامگذاری هفته ای با همین نام، به عنوان یک رویداد سالانه در تقویم جمهوری اسلامی ایران؛ فرصتی است برای باز تعریف مسئولیت‌ها و حقوق معلمان. بدون شک هدف اصلی از این رویداد مهم ، معطوف کردن توجه‌ها به جایگاه و نقش بنیادین معلمان در مقوله تعلیم و تربیت است. چرا که پیشرفت و بالندگی هر جامعه ای مرهون آموزش و پرورش، و پویایی و بالندگی آموزش و پرورش نیز وابسته به کیفیت عملکرد معلمان آن جامعه است.

روز معلم یادآور تلاش های معلمان در تربیت نسل آینده است، نسلی که به مدد آنان جهان هروز جایی بهتر برای زندگی کردن خواهد شد.لذا معلمان نقطه آغاز تمام تحولات جامعه به شمار می آیند و قادرند با انتقال عناصر فرهنگی و تربیتی به نسل نوخاسته موجبات رشد شخصیت کودکان و نوجوانان را فراهم سازند. آنان مهم­ترین و بزرگترین بازیگران صحنه­ی تعلیم و تربیت هستند که کارشان تربیت انسان­های با فضیلت است و این نقشی است که با هیچ حساب مادی و سنجش مالی قابل مقایسه نیست.

آموزش‌ و پرورش امروز، نیازمند تحولی است که بتواند کمیت و کیفیت نظام فعلی را متحول کند. چراکه آموزش‌ و پرورش یکی از مهم‌ترین و شاید تنهاترین عامل توسعه اجتماعی است. برای بالا بردن کیفیت آموزش‌ و پرورش باید ابتدا کیفیت کار و زندگی معلمان ارتقا یابد و معلمان از جایگاه اجتماعی مناسب‌تری در جامعه بر خوردار شوند. معلمان عمر خود را برای دانش آموزان صرف می‌کنند تا دانش‌آموزان عالی‌ترین درجات علمی را کسب کنند و باعث شکوفایی روز افزون کشور شوند.

معلم ماندگارترین عنصر تعلیم و تربیت است که به‌رغم تحولات گسترده و عمیق درابعاد مختلف زندگی بشر، همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است، از مکتب خانه تا مدرسه و از نظام آموزش سنتی تا نظام مدرن امروزی، همچنان این عنصر اساسی در چرخه فرآیند آموزش و پرورش پا برجا مانده است.گسترش تکنولوژی و فناوری‌های اطلاعاتی و رسانه‌ای، به ویژه در این روزهای کرونایی نه‌تنها  معلم را به حاشیه نرانده است، بلکه او را در متن قرار داده و این دستاوردها را در اختیار و خدمت گرفته تا بیش از گذشته نقش خود را ایفا نماید.

بدون تردید نقش و جایگاه معلم در جوامع، نقش و جایگاه بی‌بدیلی است که می‌تواند سرنوشت هر جامعه ای را به‌طور کامل متحول و سمت و سوی حرکت انسان‌ها را در مسیر رشد و تعالی مادی و معنوی و نیز پیشرفت و توسعه همه‌جانبه هدایت نماید، همچنان‌که پیامبران الهی با تعلیم و تربیت آحاد مردم، چنین نقشی را بر عهده داشتند.

با امید به قبولی طاعات و عبادات و بهره‌مندی همگان از لیالی قدر و تسلیت ایام سوگواری معلم بزرگ بشریت امیرالمومنین علی ابن ابیطالب، روز و هفته گرامیداشت مقام منیع معلم را  به معلمان عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌نماییم و یاد و خاطره علامه ی شهید مرتضی مطهری، تمامی معلمان شهید و آنانی که عمر گران مایه ی خود را در راه تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم صرف نمودند و اکنون در بین ما نیستند، گرامی میداریم و به آنها درود می‌فرستیم.

در این مجال ضمن اشاره به بخشی از خواسته‌های عمومی معلمان، از دولت محترم انتظار داریم در ماه‌های پایانی خدمات خود زمینه‌های تحقق آنها را فراهم نماید.

 1. ارتقاء جایگاه معلمان از طریق تمرکز بر اجرای کامل مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش.
 2. بازتعریف مسئولیت‌ها و حقوق معلمان و تلاش در راستای ارتقای شأن و منزلت آنان.
 3.  استفاده از ظرفیت معلمان در امور مختلف فرهنگی و اجتماعی در سطوح مختلف ملی و محلی.
 4.  برخورداری معلمان (شاغل و بازنشسته) از تسهیلات و امتیازات ویژه ، مشابه ایثارگران عزیز در امور مختلف.
 5. معافیت حقوق تمامی معلمان از پرداخت مالیات.
 6. اجرای بلا درنگ طرح رتبه بندی برای تمامی معلمان تا همطرازی با حداقل دریافتی حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور.
 7. حمایت از تشکیل اتحادیه های صنفی معلمان برای برنامه ریزی و هدایت آموزش و پرورش مدرن و کیفی.
 8. برنامه ریزی در حمایت از تأمین اجتماعی (شامل مراقبت‌های پزشکی، دوران بیماری، دوره سال‌خوردگی، دوره معلولیت و کمک به بازماندگان آنها) برای تمامی معلمان (شاغل و بازنشسته).
 9. واریز بلادرنگ سهم معوق چند ساله دولت در صندوق ذخیره فرهنگیان.
 10. پایان دادن به دخالت‌های غیر کارشناسی و ناصواب برخی از نمایندگان در عزل و نصب‌های آموزش و پرورش.
 11. ارزیابی بی‌طرفانه از کار معلم با استفاده از معیارهای شناخته شده تا باعث تشویق و دلگرمی آنان در اجرای وظایف حرفه‌ای شود.
 12. حمایت از معلمان در مقابل برخوردهای ناصواب و غیرمنصفانه برخی از اولیاء دانش آموزان.
 13. با توجه به نقش محوری معلم در سازندگی جامعه، سزاوار است در گزینش و بکار گیری آنان دقت لازم صورت گیرد تا در نهایت معلمانی انتخاب شوند که واجد ویژگی های خاص علمی، اخلاقی و شخصیتی باشند.

انجمن اسلامی معلمان استان همدان

مجمع فرهنگیان ایران اسلامی شاخه همدان

سازمان معلمان استان همدان

 

استان همدان پیامبر اکرم جامعه قرآن کریم روز معلم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر