کد خبر: 1071650 A

مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد:

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان کهگیلویه و بویراحمد از پایان عملیات مطالعاتی پروژه موزه صنعت نفت گچساران خبر داد.

به گزارش ایلنا از یاسوج،" مجید صفایی" در بازدید از پروژه‌های گردشگری شهرستان گچساران، اظهارداشت: برای انجام کار مطالعاتی این پروژه مهم در حوزه میراث‌فرهنگی سه میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

وی با بیان اینکه با اتمام طرح مطالعاتی، پروژه موزه نفت گچساران وارد فاز عملیات اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: این پروژه در زمینی به مساحت ۱۲ هزار مترمربع در مرکز شهرستان گچساران اجرا می‌شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد، احداث موزه نفت گچساران را یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های موزه‌ای در جنوب کشور عنوان و یادآورشد: موزه نفت این شهرستان با توجه به سنگینی ابرازهای قابل‌ نمایش در ۲ بخش فضای بسته و باز در یک طبقه احداث خواهد شد.

صفایی گفت:" شهرستان گچساران حدود ۲۰ درصد نفت کشور را تأمین می‌کند و این موزه با هدف به نمایش گذاشتن قدیمی‌ترین وسایل اکتشافی صنعت نفت ایجاد می‌شود.

وی افزود: موزه نفت گچساران می‌تواند در توسعه گردشگری این شهرستان و جذب گردشگران نقش بسزایی ایفا کند.

این مسئول گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: قدیمی‌ترین چاه نفت گچساران در منطقه‌ای مرتفع به نام سقلاطون قرار گرفته و به دلیل مرتفع بودن این منطقه، گچساران به بام نفتی ایران معروف است.

به گزارش ایلنا، منطقه نفت‌خیز گچساران نخستین بار در فاصله سال‌های ۱۳۰۲ و ۱۳۰۳ هجری شمسی، به وسیله کنسرسیوم دارسی مورد مطالعه قرار گرفت.

استخراج نفت از میدان گچساران در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی از چاه شماره ۱۳ این شهرستان آغاز شد.  

گچساران موزه یاسوج صفایی میراث فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر