کد خبر: 1071604 A

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین به تشریح نکات و پروتکل‌های بهداشتی لازم در زمان توزیع نذورات و شرکت در مراسم‌های ماه رمضان پرداخت.

به گزارش ایلنا از قزوین و به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین، جلال رحمانی، درباره توزیع نذورات در ماه مبارک رمضان گفت: برای مبارزه با ویروس کرونا، سه عامل رعایت فاصله اجتماعی، شست‌‌و‌شوی مکرر دست‌ها و استفاده از ماسک از جمله مهم‌ترین مواردی است که هر فرد باید مد نظر قرار دهد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: بر اساس تاکید و ابلاغ ستاد ملی مقابله با کرونا، در ایام ماه مبارک رمضان امسال با توجه به تداوم شیوع ویروس کرونا رعایت دستورالعمل‌ها ضرورت دارد.

وی ادامه داد: برپایی هرنوع ایستگاه صلواتی توزیع نذورات و چای و هرگونه پذیرایی در جریان برگزاری مراسم ممنوع بوده و توزیع نذورات برابر نکات مندرج در دستورالعمل بهداشتی مرتبط، فقط در قالب مواد غذایی خشک یا خام امکان دارد.

این مسئول با اشاره به توصیه‌های ضدکرونایی برای شرکت‌کنندگان در مراسم ابراز کرد: استفاده از ماسک و ترجیحا محافظ صورت (شیلد) در مراسم‌ ضرورت دارد؛ از ماسک ساده یا جراحی استفاده کرده و از بکاربردن ماسک‌های فیلتردار خودداری کنید.

وی ادامه داد: حتما با خود ماسک اضافه همراه داشته باشید تا در صورت خیس و مرطوب شدن ماسک خود، آن را تعویض کنید؛ همچنین لازم است از حضور در مراسم و هیئت‌های سرپوشیده خودداری شود و در مراسم در محیط‌های باز نیز فاصله فیزیکی خود را با دیگران (از هر طرف دو متر) رعایت شود.

رحمانی عنوان کرد: درصورتی ‌که دچار تب و یا علائمی همچون عطسه، آبریزش و سرفه هستید از حضور در مجالس و هیئت‌ها خودداری کرده و درصورت عطسه یا سرفه حتما با دستمال یا آرنج خود صورت خود را بپوشانید.

وی اضافه کرد: تا حد امکان از سرویس‌های بهداشتی عمومی استفاده نکنید و درصورت اجبار نسبت به رعایت بهداشت و شستن کامل دست‌ها و ضدعفونی کردن آن‌ها ملزم بوده و یک اسپری ضدعفونی کوچک به همراه داشته باشید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین ابراز کرد: لازم است شرکت کنندگان در مراسم دستمال‌ کاغذی شخصی به همراه داشته و پس از پایان مراسم هیئت از دفع بهداشتی دستمال‌های استفاده‌شده مطمئن شوند.

وی ادامه داد: لازم است افراد تا حد امکان از صحبت با دوستان قدیمی بپرهیزند، یا سعی کنند این امر در فضای باز با حفظ فاصله اجتماعی صورت گیرد؛ همچنین باید از خوردن و آشامیدن (نذری‌ها) در زمان حضور در مجالس و هیئت‌ها خودداری شود.

این مسئول اظهار کرد: اگر تعهد ادا کردن نذر دارید، توصیه می‌شود تا حد امکان به شکل تهیه ماسک و توزیع بین مردم ادا شود و در صورت عدم امکان تغییر نذر باید نذورات در قالب تهیه مواد غذایی خشک و خام ارائه شود.

رحمانی در پایان گفت: لازم است پیش از ورود به منزل، لباس و کفش‌های خود را درآورده و از عدم انتقال احتمالی ویروس به خانه مطمئن شوید.

چای دانشگاه علوم پزشکی ماسک ماه رمضان ماه مبارک رمضان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر