کد خبر: 1071051 A

مدیر اداره نظارت بر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نکاتی که دانستن آن پیش از تزریق واکسن کرونا ضرورت دارد را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا از قزوین و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، امید کاراگاه، در پاسخ به سوالات عموم مردم در خصوص تزریق واکسن‌های کووید 19 موجود در ایران گفت: اگر فردی، اخیرا دچار بیماری کرونا شده، احتمالا آنتی بادی ایجاد شده تا چند ماه محافظت کننده خواهد بود.

مدیر اداره نظارت بر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: در صورتی که بیمار تحت درمان پلاسما تراپی قرار نگرفته، تب دار نبوده و علائم بیماری بهبود یافته باشد و معیارهای لازم برای خروج از قرنطینه را داشته باشد، تزریق واکسن ممنوعیتی ندارد.

وی اظهار کرد: در افرادی که سابقه مواجهه پرخطر با فرد مبتلا به بیماری کووید 19 را داشته باشند، ابتدا باید تست پی سی آر  انجام شود، در صورت مثبت بودن تست، نباید واکسن تزریق شود.

این مسئول ادامه داد: اگر تست پی سی آر منفی باشد و بعد از مدت 7 تا 14 روز علائم کووید 19مشاهده نشود، واکسیناسیون می‌تواند صورت گیرد.

وی در پاسخ به پرسش درباره مجاز بودن یا نبودن تزریق واکسن برای افراد دارای بیماری کرونا گفت: این افراد باید بعد از بهبودی کامل و اتمام دوران قرنطینه، حداقل 10 روز بعد و به شرطی که تحت درمان با پلاسماتراپی نبوده و یا مونوکلونال آنتی بادی دریافت نکرده باشند و به مدت 24 ساعت، بدون مصرف دارو، تب دار نباشند، مجاز به تزریق واکسن هستند.

کارگاه بیان کرد: اگر فرد دریافت کننده واکسن، در روز واکسیناسیون، دچار علائم بیماری‌های عفونی، مانند تب، لرز، میالژی، آرترالژی، تهوع، بی اشتهایی، تنگی نفس، خلط، درد شکم و اسهال باشد بهتر است تزریق واکسن تا زمانی که تب بیمار رفع شود و علائم به طور کامل بهبود پیدا کند، به تعویق بیفتد.

وی در خصوص تزریق واکسن کووید 19 به افرادی که سابقه واکنش‌های حساسیتی دارند عنوان کرد: افرادی که سابقه حساسیت به غذا، داروها، لاتکس و یا سایر واکسن‌های غیر کووید 19 داشته‌اند و همچنین افرادی که دچار آلرژی فصلی، آسم و کهیر مزمن هستند، می‌توانند واکسن کووید 19 را دریافت کنند.

کارگاه گفت: این بیماران، حتما تزریق واکسن را در مراکز درمانی دارای امکانات احیا انجام دهند و پس از تزریق، حداقل به مدت 30 دقیقه پایش شوند.

ایران دارو دانشگاه علوم پزشکی درمان بهبود یافته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر