کد خبر: 1070248 A

کارگران در سال‌های گذشته به دلیل مشکلات متعدد و فشارهای فراوان نتواسنتند روزهای خوبی سپری کنند. این قشر هنوز با مشکلات زیادی در حوزه بازار کار، تشکل‌های صنفی و قراردادهای کوتاه مدت مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، جامعه کارگری همواره از بی‌مهری مسئولان نسبت به وضعیت کارگران و مطالبات آن‌ها گلایه‌مند بوده و عملکرد مدیران در ادوار گذشته نتوانسته انتظارات و خواسته‌های به حق این قشر، از دستمزد واقعی و امنیت شغلی گرفته تا بیمه و تامین مسکن و امکانات رفاهی را برآورده کند.

افرادی که صبح‌ها با هزاران امید از خانه بیرون می‌زنند اما با هر دلیل و اتفاقی شب را مجبورند با دست خالی به خانه بازگردند. اغلب کارگران صبح با نیت پیدا کردن کاری ولو یک روزه خود را به این خیابان‌ها می‌رسانند و در بسیاری از مواقع تا پاسی از شب انتظار می‌کشند. در میان آن‌ها هم می‌توان برای نوجوانان کاری داشت و هم برای مردان جوان و قدرتمند و هم برای پیران و کهنسال‌ترها.

بلاتکلیفی بانوان دارای مهارت

 درویشی رئیس اتحادیه بانوان کارگر فارس ضمن تبریک به مناسبت بزرگداشت روز کارگر به این قشر عظیم گفت: با توجه به اینکه بانوان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند و این قشر در طول سال‌های گذشته توانستند در بخش‌های علمی و تخصصی مهارت‌های مناسبی برسند اما متاسفانه فراهم نبودن مسیر سرمایه‌گذاری باعث شده تا این قشر نتوانند در طول سال‌های گذشته تقویت شوند.

زهرا درویشی با اشاره به اینکه بانوان به خوبی با موضوع اشتغال و کارآفرینی آشنایی دارند، افزود: متاسفانه‌ عدم بسترسازی مناسب در طول سال‌های گذشته باعث شده تا بانوان نتوانند در بسیاری از امور موفق شوند که این مهم سبب شده تا بانوان تصیلکرده و دارای مهارت در یک بلاتکلیفی به سر ببرند.

رئیس اتحادیه بانوان کارگر فارس با اشاره به اینکه متاسفانه بانوان بی‌سرپرست خانوارها به دلائل متعددی شاغل نیستند که این مهم سبب شده جهت امرار و معاش فرزاندان و کودکانش را به کار بفرستند، ادامه داد: قطعا ورود کودکان در سنین پائین به بازار کار مشکلات اجتماعی متعددی را ایجاد کرده است.

درویشی بر لزوم توجه مسئولان به سلامتی زنان سرپرست خانوارها تاکید کرد و گفت: در این شرایط نیاز است تا زنان سرپرست خانوارها به دلیل به دوش کشیدن زندگی در اولویت دریافت واکسن رایگان قرار بگیرند.

کارگران و بازنشستگان در رنج مضاعفی به سر می‌برند

رئیس اتحادیه بانوان کارگر فارس در ادامه با اشاره به اینکه کارگران در تمامی اتفاقات کشور در سال‌های گذشته حضور داشته‌اند، ادامه داد: متاسفانه کارگران و بازنشستگان در رنج مضاعفی به سر می برند.

کارگر

درویشی با اشاره به اینکه مسئولان در روز کارگر اقدامی بیندیشند تا این قشر به حقوق خود دست یابند، تصریح کرد: قطعا افزایش حامل‌های انرژی سبب شده تا نرخ خوراکی و محصولات افزایش یابد که در نهایت دود همه این تصمیمات و گرانی‌ها به چشم کارگران و زندگی آن‌ها می‌رود.

به گفته وی؛ بعضی از کارگران اگر هر روز سر کار نروند در تامین نان شب به مشکل بر می‌خورند.

بازرس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شیراز و نماینده اتحادیه زنان کارگر در این روز خواستار رفع تبعیض بین حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان کشوری و لشکری و اجرای همسان‌سازی به معنای واقعی، امنیت شغلی، پرداخت بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی و استفاده از حقوق بیمه بیکاری برای زنان سرپرست خانواده و بیمار جویای کار با استفاده از منابع دولت شد.

درویشی بیان کرد: به علت نبودن امکانات اولیه زندگی و اشتغال و نداشتن سر پناه، ازدواج برای جوانان میسر نیست و از طرفی کیان خانواده دچار تزلزل شده است، لذا شایسته است تمهیداتی فراهم شود تا حداقل زنان سرپرست خانواده بیکار بتوانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند تا لازم نباشد برای تامین نان شب خود کودکان را به کارگری بفرستند.

وضعیت کارگران تاسف‌بار است

موسوی، رئیس مجمع نمایندگان کارگر استان فارس با بیان اینکه در حال حاضر شرایط جامعه کارگری از ناراحتی گذشته است، گفت: متاسفانه در شرایط فعلی کارگران تاسف‌بار است و این قشر چندان امیدی به بهبود شرایط و وضعیت ندارد.

ناصر موسوی در گفتگو با ایلنا، به اشاره به اینکه میزان تورم در سال 96 حدود 30 الی 50 درصد افزایش یافت، افزود: ذکر این نکته ضروری است که تغییرات در نرخ و رشد تورم از سال 96 تاکنون باعث شده تا در بسیاری از موارد کارگران با مشکل مواجه شوند.

وی با اشاره به اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه از فروردین سال گذشته تا فروردین سال جاری حدود 50 درصد است، افزود: این در حالیست که نرخ تورم در مواد خوراکی در مدت مشابه حدود 60 درصد است.

این فعال کارگری در ادامه با اشاره به اینکه صحبت‌هایی مبنی بر افزایش 20 درصد نرخ تورم که در حال طرح است، ادامه داد: هرچند که سفره کارگران در حال خالی شدن است اما این قشر در این روزها به شدت در حال متضرر شدن هستند.

افزایش 39 درصدی حقوق‌ها هم سفره کارگران را رنگین نکرد

رئیس مجمع نمایندگان کارگر استان فارس با اشاره به اینکه اگرچه بعضی از اقشار که از درآمدهای معمولی برخوردارند، می‌توانند با افزایش قیمت‌ها درآمد کسب کنند اما این اتفاق در حوزه کارگران رخ نمی‌دهد بطوریکه افزایش ۳۹ درصدی نرخ دستمزد کارگران هم نتوانسته وضعیت معیشت این قشر را بهبود بخشد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته سفره‌های کارگران در حال کوچک‌تر شدن است، افزود: متاسفانه افزایش قیمت‌ها و نرخ تورم باعث شده تا روز به روز سفره کارگران خالی‌تر شود بطوریکه افزایش میزان حقوق و دستمزد‌ها هم خیلی نمی‌تواند رونق بخش زندگی کارگران باشد.

رئیس مجمع نمایندگان کارگر استان فارس بیان کرد: هرچند که مجلس در سال ۹۷ تلاشش را برای بهبود وضعیت کارگران انجام داد اما متاسفانه با زیر بار نرفتن باعث شد تا وضعیت کارگران همچنان بلاتکلیف بماند.

موسوی در ادامه با اشاره به اینکه نبود استاندارد در بسیاری از بخش‌ها باعث شده تا کارگران روز به روز آسیب ببینند، ادامه داد: متاسفانه در سال‌های گذشته سیستمی در حوزه کارگران ایجاد شده است که هیچ فردی نمی‌تواند به آن دخل و تصرفی داشته باشد و تنها دولت در این بخش تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند.

وی تصریح کرد: با بررسی از ساختار شوراهای اسلامی کار به این نتیجه می‌رسیم که دولت تصمیمات را هرطور که دوست دارد اتخاذ می‌کند.

اختیار تشکل‌های کارگری در دست دولت است

رئیس مجمع نمایندگان کارگر استان فارس با اشاره به اینکه هرچند که نمایندگان کارگران در سال ۹۸ مصوبه دستمزد را امضا نکردند اما دستمزد کارگران تصویب شد، تصریح کرد: تنها در اوایل انقلاب وضعیت کارگران مناسب بود بطوریکه شاهدیم تشکل‌های کارگری به هیچ وجه نمی‌توانند در احقاق حق و حقوق کارگران تاثیر زیادی داشته باشند.

موسوی با اشاره به اینکه اختیار تشکل‌های کارگری در دست دولت است، گفت: متاسفانه مسئولان در سال‌های گذشته با سر دادن شعار و انجام حرکات‌های نمادینی چون بوسیدن دست کارگر و… به ظاهر از حقوق این قشر دفاع می‌کنند که در واقعیت این اتفاق رخ نمی‌دهد و مسئولان هیچ توجهی به کارگران نمی‌کنند.

کارگر

دنیا به کام افرادی است که به کارگر توجه نمی کنند

رئیس مجمع نمایندگان کارگر استان فارس افزود: مسئولان تنها شعار حمایت از کارگران را می‌دهند و مشخص نیست که در این رهگذر چه کسی سود می‌برد.

وی با اشاره به اینکه دنیا به کام افرادی است که به کارگر توجه نمی‌کنند، افزود: متاسفانه بعضی از افراد به راحتی از کنار حق و حقوق کارگر می‌گذرند.

انقلاب حقوق مشکلات کانون بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش قیمت ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر