کد خبر: 1070116 A

شهردار شیراز مطرح کرد:

شهردار شیراز با اشاره به شعار《تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها》اعلام کرد: به کسانی که مدعی خدمتگزاری به مردم شیراز در هر سطحی هستند اعلام می کنم که مانع تراشی بر سر اجرای پروژه ها و متوقف کردن آنها، خدمت به مردم شیراز نیست بلکه این خیانت به مردم شیراز است.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور در آیین گرامیداشت نهم اردیبهشت ماه روز ملی شوراها گفت: اگر در باورهایمان صادق هستیم، فرصت فعالیت چهار ماه آینده را از شهرداری نگیریم. از نوع مباحثی که مطرح می شود، کاملا روشن است که عده ای مایل نیستند شهرداری در چند ماه آینده کارهایش را انجام دهد. 

وی اضافه کرد: بسیار متاسفم اصحاب قدرت از طریق دستگاه های نظارتی دائما برای شهرداری و پروژه ها مشکل ایجاد می کنند و فضایی شکل گرفته که مدیران این مجموعه به شدت محافظه کار شده اند و با تامل بیشتری کارها را پیگیری می کنند.

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: اگر در پروژه ای طبق نظرسنجی مرکز افکارسنجی بیش از ۸۰ درصد مردم شیراز نسبت به آن پروژه نگاهی مثبت دارند، چرا ما باید چندین بار پاسخگوی چرایی انجام این پروژه در نهادهای مختلف باشیم.

اسکندرپور از منتقدین خواست که پاسخ دهند چرا روی اجرای ۹۸۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی در نقاط مختلف شهر حساس نیستند بلکه روی ۲۰ میلیارد تومان پروژه در یک نقطه شهر حساسیت دارند و افزود: به نظر من چون مردم از اجرای این پروژه خوشحال هستند و از آن استقبال می کنند و عده ای نیز از خوشحالی مردم ناراضی اند و مایل نیستند مردم به آینده شهر امیدوار باشند. 

وی با اشاره به فرازی از سخنان مقام معظم رهبری گفت: طبق گفته ایشان آینده کشور روشن است و دستگاه های متفاوتی همچون شهرداری این وظیفه را بر عهده دارند. ما اگر واقعا اعتقاد و باور داریم که می خواهیم به مردم شیراز در همه نقاط شهر خدمت کنیم و مردم برای ما مهم هستند باید امید را در آنها زنده کنیم.

شهردار شیراز خطاب به شهروندان، جریان های سیاسی و تریبون داران گفت: تمام مقدماتی که هم اکنون فراهم می شود برای این است که ما دوباره این فرصت را فراهم کنیم که نمایندگان مردم در شورای اسلامی دوره ششم انتخاب شوند و اقدامات شهرداری را برای یک دوره چهار ساله دیگر سامان دهند.

اسکندرپور با توجه به اجرای پروژه ها در نقاط مختلف شیراز اضافه کرد: ماه های آینده، ماه های تلاش، سرزندگی و نشاط برای شهرداری و شیراز است و چهار ماه کاری پر حجم را در پیش داریم که با همت همکارانم در مجموعه شهرداری تلاش خواهیم کرد، گزارش پرباری را به شهروندان ارائه کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصدی سمت شهردار پیش از سال ۷۸ و تشکیل نهاد شورا و همچنین پس از آن گفت: آن جایگاهی که در اصل یکصد قانون اساسی برای شورای اسلامی شهر و روستا و شورای عالی استان ها دیده شده، به مرور با وضع قوانین عادی و اصلاحیه ها تنزل پیدا کرده است.

شهردار شیراز ضمن یادآوری اصل صدم قانون اساسی و تاکید بر اداره امور شهر توسط شوراها گفت: دولت ها در واگذاری اختیارات خود به مردم براساس این مصوبات قانونی انقباضی عمل کرده اند. قانون گذاران بنا داشته اند که سیاست گذاری و اداره امور را در تمام سطوح به شورای شهر و روستا به عنوان نمایندگان مردم واگذار کنند اما متاسفانه در قوانین موضوعی به مرور اختیارات شوراها کاهش پیدا کرد و قانون شورای اسلامی شهر به قانون شهرداری تنزل پیدا کرده است.

شهردار شیراز ادامه داد: به جای اینکه شورای اسلامی شهر به عنوان پارلمان شهری کلیه امور مدیریت شهری را برنامه ریزی و مدیریت کند به شورای شهرداری تقلیل یافته است. به اعتقاد من این موضوع آسیب جدی وارد کرده و اگر با نگاه قانون گذار در قانون اساسی پیش می‌رفتیم به مرور پارلمان های محلی می توانستند متناسب با مقتضیات محلی اقدامات بزرگی را انجام دهند.

اسکندرپور با تاکید بر اینکه معتقدم با وجود قانون فعلی نیز در هر پنج دوره از شورای اسلامی شهر شیراز تلاش هایی صورت گرفته و با وجود فراز و نشیب هایی که بوده موفق عمل کرده اند، افزود: به ویژه شورای اسلامی شهر در دوره پنجم با توجه به گزارش عملکردی که رییس شورای اسلامی شهر شیراز ارائه دادند، در این مسیر موفق بوده است.

وی حرکت به سمت ساختار و ایجاد ساختارهای قانونی مثل سامانه شفافیت، قانون تعارض منافع و ... برای تسریع در پاسخگویی و شفافیت را امتیاز ویژه شورای اسلامی شهر شیراز در دوره پنجم عنوان کرد.

شهردار شیراز سامانه شفافیت را از مصوبات بسیار مترقی شورای اسلامی شهر شیراز در دوره پنجم دانست و افزود: بارگذاری اطلاعات شهرداری در این سامانه اقدام خوبی است اما هم اکنون این بارگذاری اطلاعات نه مورد انتظار شورا و نه مردم است و همکاران ما باید بیش از پیش اطلاعات کاربردی را روی این سامانه قرار دهند.

اسکندرپور به مردم گفت: از شهروندان می خواهم که با مراجعه به سامانه شفافیت و درخواست خدمات از این سامانه، ما را در شهرداری مجبور کنند تا اطلاعات مدنظر را روی سامانه قرار دهیم.

وی همچنین اعلام کرد: من به عنوان شهردار شیراز آمادگی دارم که حتی تمام دستوراتی که روی نامه های مختلف می دهم در سامانه شفافیت قرار گیرد تا مردم مطلع شوند که شهردار روزانه چه دستوری روی نامه ها و قراردادها می دهد‌.

شهردار شیراز با اشاره به اعلام نتیجه بررسی صلاحیت های داوطلبان شورای اسلامی شهر شیراز و ابراز تاسف از نتیجه آن گفت: امروز در شهر شیراز نیازمند افراد متخصص و با تجربه از همه سلایق و گروه ها هستیم و اینکه دایره انتخاب مردم را هر روز کوچک تر از قبل کنیم، خدمت به مردم نیست بلکه در بلند مدت فرصت استفاده از نیروهای توانمند، خلاق و پرتوان را از شهر می گیریم، در صورتیکه باید فرصت حضور آنها را فراهم کنیم.

 

شهرداری قانون اساسی روستا برنامه ریزی انتخاب مردم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر