کد خبر: 1069924 A

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی مرکزی خبر داد:

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: در سال مالی جاری 5 میلیون مترمکعب به ظرفیت آبخیزداری و کنترل روان آب‌های این استان افزوده شده است. با اجرای این طرح‌ها ظرفیت آبخیزداری، کنترل روان‌آب و سیلاب‌ها در اراضی آبخیز استان مرکزی به 93 میلیون متر مکعب افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا عظیمی افزود: در سال مالی جاری 230 میلیارد ریال اعتبار به اجرای طرح‌های آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اختصاص یافته که با تخصیص این منابع مالی عملیات بیولوژیکی، مکانیکی و بیومکانیکی در 25 هزار هکتار از 14 حوزه آبخیز استان انجام شد. با اجرای طرح‌های آبخیزداری در این استان، میزان فرسایش خاک سالانه حدود 1.5 تن در هکتار کاهش یافته‌ است.

وی ادامه داد: کاشت 35 هزار اصله نهال در 20 هکتار از اراضی حوزه آبخیز دره گردو در اراک و اجرای عملیات مشترک توسعه باغات و کشت درختان میوه در حوزه آبخیز زالیان شهرستان شازند از دیگر اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در راستای مقابله با فرسایش خاک و کنترل سیلاب در استان بوده‌ است. همچنین سال گذشته 7 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای ایجاد سد خاکی، تراس بندی و بانکت بندی در حوزه آبخیز زالیان شهرستان شازند استان مرکزی هزینه شده‌ است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اظهار داشت: در سال جاری نیز اجرای طرح‌های آبخیزداری در 22 هزار هکتار از 14 حوزه آبخیز استان پیش‌بینی شده‌است که در صورت تخصیص اعتبار به میزان 250 میلیارد ریال، این طرح‌ها در استان اجرایی می‌شود.

عظیمی تصریح کرد: استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، 1.82 صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد وسعت این استان را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند.

آبخیزداری فرسایش خاک کنترل روان آب ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر