کد خبر: 1069919 A

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه گفت: با توجه به کمبود بارش و خشکسالی در استان و همچنین افزایش دمای هوا، احتمال خطر بروز آتش سوزی‌های عمدی و غیرعمدی در جنگل‌ها و مراتع افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کرمانشاه، شهرام کرمی گفت: به علت نزدیکی بسیاری از زمین‌های کشاورزی به مراتع، احتمال بروز آتش سوزی وجود دارد و این موضوع ضرورت تلاش برای پیشگیری از حریق جنگل‌ها و مراتع و اتخاذ تمهیدات لازم را مضاعف کرده است.

دادستان کرمانشاه افزود: تجربه نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته آتش سوزی‌ها بیشتر در مناطق سخت گذر و کوهستانی رخ می دهد و عامل انسانی هم نقش مهمی در این حوادث دارد.

وی تاکید کرد: بنابراین باتوجه به اهمیت منابع طبیعی و جنگل ها، همه دستگاه‌های مرتبط  باید وظایف قانونی خود را به منظور جلوگیری از بروز آتش سوزی انجام دهند و  انجام ندادن تکالیف قانونی مقرر موجب مسئولیت و مواخذه خواهد شد.

کرمی اظهار داشت: دستگاه‌های متولی همچون جهادکشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست باید آموزش، فرهنگ سازی و توانمند کردن ساکنان بومی  در پیشگیری از آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع را در دستور کار قرار دهند و از ظرفیت طبیعت یاران، دوستداران محیط زیست و سازمان‌های مردم نهاد برای مقابله با چنین بحرانی استفاده کنند.

وی افزود:همچنین کانون‌های بحران و پرخطر آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع باید شناسایی و طبقه بندی شوند که برای این موضوع از تجارب سال‌های گذشته می‌توان استفاده کرد.

کرمی گفت: با شناسایی مناطقی که دارای بیشترین وسعت آتش سوزی بوده اند با تمرکز  ویژه می توان اکیپ‌های سیار را در آن مناطق مستقر کرد.

دادستان کرمانشاه در ادامه با تاکید براینکه تجهیزات و امکانات لازم برای اطفای حریق باید به اندازه کافی در استان تهیه شود گفت: با تجهیز  اکیپ‌های سیار و سایر نیرو‌های فعال و درگیر در اطفای حریق می‌توان سرعت عمل‌ها را بالا برد و مانع از خسارات و نابودی بیشتر جنگل‌ها و مراتع شد.

وی  گفت: انتظار می‌رود مردم با مشاهده هرگونه اقدام مبنی بر آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها آن را به مراجع انتظامی گزارش دهند تا با مسببان آن برخورد شود.

استان کرمانشاه جنگل ها و مراتع وقوع حریق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر